Kooperatif dairemi teslim etmedi, paramı geri almak istiyorum

Danışma ücrete tabi değil programımızda daire aldığı kooperatifle sorun yaşayan izleyicimizin sorusunu cevapladık

Danışma Ücrete Tabi Değil Programı'nda gayrimenkul hukuku uzmanı Av. Süha Fazlı Erik sorularınızı yanıtlıyor

Av. Süha Fazlı Erik, her hafta gayrimenkul hukukuyla ilgili sorularınızı cevaplamaya devam edecek. Sorularınızı info@emlakwebtv.com mail adresine gönderin. Av. Süha Fazlı Erik cevaplasın. DANIŞMA ÜCRETE TABİ DEĞİL!


-Antalya’dan Meral Hanım’ın bir sorusu var. Kendisi iki yıl önce bir kooperatifin projesinden dükkan almış, parasını da peşin ödemiş. Ancak kooperatif inşaatları bitirememiş. Paramı almak için ne yapmayılım.

-Meral hanıma kötü bir haberimiz var. Sadece konut ve tatil amaçlı taşınmazlar T.K.H.K hükümlerine tabidir. İş yerleri ise ticari maksartlarla kullanıldığından kanun kapsamına alınmamışlardır. Umarım kooperatif Meral Hn ile ağır bir sözleşme yapmamıştır. Çünkü kararlaştırılan ağır şartlar geçerli olacaktır. Bunun yanında meral hn. In peşin ödeme tabirinden kooperatif hissesi almadığı kooperatifle bir alım satım sözleşmesi yaptığı anlaşılmaktadır. Arkadaşlar kooperatiflerden daire veya işyeri alacaksanız öncelikle pay defterine kaydınızın yapılmasını isteyin kooperatif üyesi olmak kooperatiften alacaklı olmaktan daha iyidir. Oy hakkı, tasfiye payı hakkı gibi haklar kazanırsınız.

Meral Hn.’a iyi haberimiz ise kooperatiflerin özel kanunu oluşu ve ticaret şirketlerinden farklı bir rejime tabi oluşudur. Ortakların ve yöneticilerinin hukuki sorumluluğu bulunduğu gibi yöneticilerinin de cezai sorumluluğu vardır. Bu yöneticiler işyerlerini teslim edemediğine göre usulüne uygun bir çalışma olmadığı da ortada.

Meral Hn. ne yapacak. Öncelikle kendisinin taşınmazın parasını ödediği ve fakat teslimatın yapılmadığına ilişkin bir ihtarname gönderecek ve bir süre içinde teslim edin diyecek. Ardından da bir fesih ihtarı ile sözleşmesini fesh edecek ve parasını geri isteyecek. Ancak bundan sonraki kısım ile bir avukat arkadaşın alakadar olması şart.