Kurbağalıdere’ye otel onayı

Yaydığı kötü kokuyla Kadıköylüleri isyan ettiren ve medyanın gündeminden de düşmeyen Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmaları devam ederken, hemen yanındaki arazı için otel onayı çıktı.

Çevreye yaydığı kötü kokusu, köpüren görüntüsü ile sık sık gündeme gelen Kurbağalıdere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce ihale edilmesine rağmen halen temizlenemedi. Aradan geçen zamana rağmen, yaydığı kötü koku ve getirdiği sağlıksız ortam bölge sakinlerini isyan noktasına getirdi. Islah çalışmalarının sürmesine rağmen henüz temizlenemeyen dere bu kez farklı bir olayla gündeme geldi. Kurbağalıdere’nin yanında yer alan araziye otel onayı çıktı. Fenerbahçe Stadı’ndan anayola uzanan 3 bin metrekarelik alanın imar planı değişikliği onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 katlı otel yapılması için onay çıktı.

İtirazlar 26 Temmuz’a kadar alınacak
İnşaat yoğunluğunun 2 emsal olarak belirlendiği otel alanında otopark ihtiyacı, 2. Bodrum kattan sonra gelecek katlardan devam edecek. Yerin altındaki bu katlar emsale dahil edilmeyecek. 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı onaylandı fakat askıya çıkan imar planına yapılacak itirazlar için 26 Temmuz’a kadar süre bulunuyor. İnşaatın yapımı için Kadıköy’deki korunması gerekli kültür varlıkları ve tarihi eserlerden sorumlu olan 5 No’lu Koruma Kurulu’nun izni ve gözetimi gerekiyor. Kurbağalıdere otel arazisinin içinde halen temel olarak görünen tescilli bir yapı da bulunuyor.
Otel inşaatına gelen eleştirilerin başında ise dere yatağı gibi bir bölgeye 12 katlı otel için izin verilmiş olması geliyor. Otel projesinin Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren Mono Mimarlık tarafından yapılacağı belirtiliyor.