Maltepe kentsel dönüşümü model olacak

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe’nin dört mahallesinde başlayacak kentsel dönüşümü anlattı: "Dayatan değil, danışan bir dönüşüm olacak."

İstanbul’un pek çok yerinde gerek ada ve parsel, gerekse bina bazlı pek çok dönüşüm gerçekleşiyor. Uzun ve sancılı bir süreç olan kentsel dönüşümlerde anlaşmazlıkların çıkması da normal karşılanırken, mağduriyetler engellenmeye çalışılıyor. Şimdiye kadar yaşananları gözlemleyen ve eksikleri, olumsuzlukları tespit eden Maltepe Belediyesi dönüştüreceği dört mahallede yepyeni bir dönüşüm modeli uyguluyor. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe dönüşümünü “ Dayatan değil, danışan bir kentsel dönüşüm” olarak tanımlıyor.  Halkın çıkarlarını koruyan ve onların öngördüğü şekilde bir dönüşüm yapılması için kollarını sıvayan Maltepe Belediyesi, MATAŞ adlı bir şirketi kurdu. MATAŞ, kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak anlaşmazlıkları istekleri talepleri değerlendirip belediye adına müdahaleci olacak. Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu, Esenkent mahallelerinde dönüşüm planları tamamlanmak üzere ve sonbaharda meclise sunulmasının ardından yılbaşından hemen sonra  ilk kazmanın vurulması planlanıyor. 

‘Modern göçe zorlama’ olmayacak

Belediye Başkanı Kılıç  “Halkı yıllardır yaşadığı caddelerden sokaklardan ayırmayacağımız yerinde bir dönüşüm olacak. Yeşil donatı alanlarının olduğu, sokaklarında çocukların oynayabildiği bir Maltepe inşa edeceğiz. Bunun için danışma kurulları ve mahalle insiyatifleri oluşturduk. Her aşamada mahalleliye danışıyoruz. Bu bölgeye lüks konutlar, gökdelenler inşa etmemiz kentsel dönüşüm anlamına gelmiyor. Öyle olursa mahalleli burada yaşayamaz. Asgari ücretle geçinen bir aile 500 liralık aidat parasını ödeyemez ve evini satıp göç etmek zorunda kalır. Modern göçe zorlama diyoruz buna, mahalleliye bunu yaşatmayacağız” diye konuştu.

Maltepe’ye uluslararası fuar ve kongre merkezi

Önümüzdeki yıl temellerinin atılması beklenen uluslararası fuar ve kongre merkezi 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek. Bu alanda 4-5 bin kişilik kongre alanı, golf sahası ve kültür merkezi de yer alacak. Kılıç,  “Kentsel dönüşüm ve uluslararası fuar ve kongre merkezinin de hayata geçmesiyle birlikte Maltepe Avrupa vizyonu olan, çağdaş, büyük oranda işsizlik sorunu çözülmüş İstanbul’un gözde semtlerinden biri olacak” dedi.

Firma Bilgisi: Maltepe Belediyesi