Mantolamaya teşvik yolda

Binalarda enerji verimliğini artırmak için düğmeye basan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mantolama ruhsatı için belediyelere başvuran vatandaştan herhangi bir ücret alınmayacağını açıkladı

31 Ekim 2013 / emlakwebtv

Kentsel dönüşüm projelerinde ısı yalıtımı ve enerji verimliliği konusunda hassas davranan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin mantolama işlemlerinden artık ruhsat ücreti almayacağını açıkladı. Belediyelere bir genelgeyle bildirilecek bu sistem sayesinde, hem vatandaşlar hem de müteahhitler ısı yalıtım işlemleri için herhangi bir ücret ödemeyecek.

"Tadilat ruhsatı" adı altında ücret talep ediyordu

Önceki uygulamaya göre belediyeler, yeni binaya mantolama yaptıran müteahhitten "ruhsat bedeli", ısı yalıtımı olmayan yapılar için vatandaşlardan da "tadilat ruhsatı" adı altında ücret talep ediyordu.

Isı yalıtımına sıkı denetim geliyor

Yeni sistemde ise mantolama yaptırmak isteyen bina sahipleri, yalıtım firmasının hazırladığı projeyi belediyeye götürerek inceletecek. Bu süreçte belediyeler, yapı denetim firmalarını devreye sokarak, malzemelerin standartlara uygunluğunu, kalitesiz ve az malzeme kullanımını denetleyecek. Projenin uygun olması halinde de ruhsat ücreti ödenmeden yalıtım işlemine hemen başlanabilecek.