Merak edileni yanıtladık! Emlak vergisi nasıl ödenir?

Taşınmaz sahiplerinin her yıl ödemek zorunda oldukları emlak vergisi nasıl ödenir?

Merak edileni yanıtladık! Emlak vergisi nasıl ödenir?

Mesken, arsa veya arazi sahiplerinin her yıl ödemek zorunda oldukları emlak vergisi nasıl ödenir? Bedelin yatırılacağı ilgili kurum hangisi veya kredi kartı geçerli oluyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için yanıtladık.

Öncelikle emlak vergisine kısaca değinmekte fayda var. Bu vergi, 1319 sayılı kanun gereğince mesken, arsa ya da arazi sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü tutuldukları bir vergi türüdür. Yıl içinde iki eşit taksitte ödenen emlak vergisi için biçilen bedel ise taşınmaz malın türüne ve taşınmazın bağlı olduğu belediyeye göre değişiklik gösterir.

Emlak vergisi bedelinin ödeneceği kurum ise taşınmazın bağlı olduğu belediyedir. Vergiyi kredi kartıyla ödemekte mümkün. Yani vergi bedelinizi kredi kartıyla belediyenin sayfasından ödeyebileceğiniz gibi, ödeme yapmak istediğiniz bankaya ait linki tıkladığınızda o bankanın internet adresine yönlendirilerek, internet bankacılığını kullanarak İBB ödemelerinin nasıl yapabileceği hakkında, bir önceki ekrandaki Diğer e-Belediye İşlemleri İçin ‘Tıklayın’ linkinden de bilgi edinebiliyorsunuz.

Kimler emlak vergisi ödemez?

- Gelir sahibi olmayan

- Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmayan

- Bir başka meskende hisse sahibi olmayan

- Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler.