Mimarlar İstanbul’da buluşuyor

Yerli ve yabancı çok sayıda mimarı İstanbul’da bir araya getiren Arkimeet’te, başta İstanbul olmak üzere pek çok kentteki mimari sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı

emlakwebtv

“Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor” sloganıyla Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Arkimeet, dünyaca ünlü mimarları İstanbul’da ağırladı. Ana teması “ByPass” olan etkinlikte, Charles Landry ve Manuelle Gautrand gibi alanında isim yapmış mimarlar tecrübelerini aktarırken kentlere yapılan müdahaleler, kamusal alanlar ve ulaşımla ilgili stratejiler de panellerde masaya yatırıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, ByPass temasına en uygun örneğin İstanbul’da kullanılan metrobüsler olduğunu söyledi.

Arkimeet’teki sunumunda Türkiye’nin yurtdışındaki kançılarya ve rezidans binalarının bulundukları ortama göre farklı formlarda inşa edildiğini söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru ise 219 temsilcilik içinde en büyüğünün Tahran’da olduğunu belirtti.

İki gün süren etkinlikte yapı ve mimarlık sektörünün merakla beklediği Arkitera İşveren Ödülü, Arkitera Genç Mimar Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülleri de sahiplerini buldu.