Okmeydanı için kentsel dönüşüm planları hazır

50 yıllık mülkiyet sorunu çözülen Okmeydanı için kentsel dönüşüm projesi planları yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, start için seçim sonuçlarını bekliyor

7 Şubat 2014 / Emlakwebtv

Beyoğlu Belediyesi’nin üçte biri büyüklüğe sahip Okmeydanı’nın 50 yıllık mülkiyet sorunu çözüldü ve hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı. Piyalepaşa, Kaptanpaşa, Fetihtepe, Keçecipiri, Piripaşa mahallelerini kapsayan Büyük bir bölümümün mülkiyeti Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olan Okmeydanı’nda uzun bürokratik işlemler sonrasında takas yöntemiyle mülkiyet önce Milli Emlak’a devredildi vatandaşa satılabilir hale gelmesi için. Sit alanı uygulaması kaldırıldı. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar planı hazırladı. Sonrasında ise bölgede yaşayanlara hisseli arsa tapusu alma hakkı tanındı. 5 bin 600 binanın bütün sahiplerine imarlı yerden arsa verilmiş oldu.

Okmeydanı’nda satışa sunulan 20 bin 874 tapu olduğunu ifade eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 12 bin tapu hak sahibinin evraklarını tamamladıklarını, 233 tapunun yeniden düzenlenerek hak sahiplerine teslim edildiğini ve 525 tapunun da düzenlenme aşamasında olduğunu belirterek, “Okmeydanı'nda kentsel dönüşüm projesi kapsamında, modern şehircilik ilkelerine uygun, otoparkları yeşil alanları ticari alanları planda çözülmüş, imar hakkı garanti haline gelmiş tapular haline geldi ve bu tapuları hak sahiplerine vermeye başladık” dedi.

Yaklaşık 10 bin mal sahibi ile toplantı yaptıklarını, toplantıya katılanların yüzde 95’inin kentsel dönüşümün belediye eliyle yapılmasını istediklerini aktaran Demircan, “Okmeydanı kentsel dönüşüm hayalinin tüm planlarını yaptık. Ancak seçim arifesinde kentsel dönüşüm kararı almadık. Kentsel dönüşüm tamamlandığında tüm malikleri toplayıp onlarla dönüşüm sözleşmesi yapacağız. Nereden ne kadar yer verileceğini, daireye daire, dükkana dükkan vereceğimizi ve kentsel dönüşüm sırasında hiçbir ek ücret alınmayacak. Tapu parası dışında vatandaşın hiçbir ödeme yapmayacağı bir dönüşüm hedefliyoruz. Seçimden sonra da malikleri toplayıp kentsel dönüşüm sözleşmesini yapmayı, ugulamaya koymayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.