Okullara şehir bilgisi dersi!

Yapılan araştırmalar 2050 yılında nüfusun yüzde 75’inin şehirlere kayacağını gösteriyor. Yüksek Mimar ve İkidesign Group Mimarlık Kurucu Ortağı Murat Kader bu istatistiği göz önüne alarak, şehir bilgisi dersini bakanlık yetkililerine sundu.

Günümüzde şehirlerde yaşayan nüfus ile kırsalda yaşayan nüfus neredeyse aynı oranda. Şu anda yüzde 50 olan bu oran, yapılan araştırmalara göre 2050 yılında kentlerdeki oranın yüzde 75’e çıkacağını gösteriyor. Kentlerdeki imkanlar, bilgiye ulaşma kolaylığı, internet, sosyal kültürel aktivitelerin daha zengin olması insanları şehirlerde yaşama arzusuna itiyor. Fakat doğal olarak şehirde yaşamakla kırsalda yaşamak arasında çok büyük farklar var. Yüksek Mimar ve İkidesign Group Mimarlık Kurucu Ortağı Murat Kader de bu farkların çok temel farklar olduğunu ve hiçbir zaman hiçbir yerde öğretilmediğini belirterek, okullarda bunun şehir bilgisi dersi olarak verilmesi gerektiğini söylüyor.

“Şehirde yaşamak şehrin dilini öğrenmektir”
“Sadece yaşayarak öğrenilen şehir hayatında, şehrin temel fonksiyonlarını kullanmayı bilmeyen çok insan bulunuyor ve bu sadece kişinin hayatını zorlaştırıyor” diyen Kader, şehir hayatını ve şehri kullanmayı öğrenmeyi bir dil öğrenmeye benzeten Kader, “Şehri ve şehirliliği, kamunun bir parçası olmayı, insanlarla birlikte yaşamayı öğretecek temel bilgileri verecek tıpkı sosyal bilgiler gibi bir şehir bilgisi dersi olması gerekiyor. Bu dersin de bir dil öğrenmek gibi önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü şehrin bir dili var ve aslında o dili öğreniyoruz” dedi. Şehirlerde çocukların pratikte bunu öğrendiklerini fakat kırsalda yaşayan çocukların buna ihtiyacını olduğunu belirten Kader, “Bu çocuklar gelecekte şehirlere gelecekler ve bu sebeple bu eğitimi almaları gekir” diye konuştu.
Bir üniversiteyle beraber çalışmayı bakanlık yetkililerine sunduklarını söyleyen Kader, eğitimin devlet eliyle olması gerektiğini ve özel sektörün buna dahil olmaması gerektiği cevabını alsa da katıldığı panellerde, okul konuşmalarında  bu konudaki temel bilgileri anlatıyor.