Şehirlerin markalaşmasında kentsel dönüşüm önemli

Marka Şehirler Zirversi'nde konuşmacı olan Ege Yapı Gruop Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, marka şehirlerin yapımında kentsel dönüşümün çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Artık ülkelerin değil şehirlerin adını duyurduğu ve yarıştığı günümüzde, şehirlerin markalaşması büyük önem taşıyor.  Hatta öyle ki şehirlerin bazı bölgeleri bile bu alanda ön plana çıkıyor. Peki nasıl marka şehirler yaratılır? İşte bu sorunun cevabını aramak üzere Marka Şehirler Zirvesi’nden vizyon sahibi pek çok işadamı bir araya geldi. Bir şehrin marka olması için öncelikle altyapı ve mevcut binaların sağlıklı koşullara getirilmesi gerektiğini söyleyen Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, şehirlerin markalaşma sürecinde kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek, “Yurtdışında bir şehre gittiğimizde havalimanından çıktığımız andan itibaren, gerek şehrin altyapısı gerekse mevcut binalarına bakarak o şehir hakkında bir algıya sahip oluyoruz. Oranın gelişmiş bir şehir olup olmadığını anlayabiliyoruz. İstanbul’da geçmiş dönemde oluşmuş çarpık yapılaşmanın ortadan kalkması ve depreme güvenli yapıların inşa edilmesi, doğru sosyal alanların yapılması, yeşil alanların ayrılması ve kültürel alanların da yapılmasıyla ne kadar gelişmiş bir şehir inşa edersek hem İstanbul’un hem de başka şehirlerin markalaşmasında ciddi adımlar atmış oluruz” dedi.

“Artık ülkelerden çok şehirler yarışıyor”
Kentsel dönüşümün markalaşma alanındaki önemini vurgulayan Kabadayı, dünyadaki örneklere bakılacak olduğunda marka şehirlerin önce altyapılarını ve üstyapılarını dönüştürdüklerini belirtti. Bu dönüşümlerle yabancı yatırımcıyı, kaliteli insan gücünü ve daha çok turisti ülkelerine çekmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. “Dünyada artık ülkelerden çok şehirler yarışıyor. Bu şehirler önce yabancı yatırımcıyı, turisti ve kaliteli insan gücünü çekiyor. Bunun için öncelikle doğru ve sağlıklı sosyal hayatı ortaya koymak lazım. Bu çalışmalar yapıldıkça da şehirlerin marka algısı artıyor” diyen Kabadayı,  Bu noktada kentsel dönüşüm çok önemli. Şehirlerin markalaşması için kaliteli yapı stoğunu ortaya koymamız lazım. Bunu da kısa zamanda yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Ülkemizdeki kültürel ve doğal altyapıyı kullanmalıyız”
Dünyada bilinirliği yüksek altyapısı uygun, yabancı yatırımcının ve daha çok turistin geldiği, simge yapıların çok olduğu, kaliteli insan gücünün daha çok geldiği, farklı din, dil ve kültürden insanların beraber yaşayabildiği şehirleri marka şehirler olarak tanımlayan Kabadayı, “Bugün marka şehir dediğimizde aklımıza ilk önce Londra, New York, Paris geliyor. Son yıllarda Dubai ve Singapur bu şehirler arasına giriyor. Bu şehirlerin marka olmasında farklı özellikleri ön plana çıksa da, örneğin biri ticaret, biri gastronomi biri turizm olarak, hepsi bu kriterleri sağlıyor. Bizde ülkemizdeki kültürel ve doğal altyapıyı kullanarak, kaliteli insan gücünden de faydalanarak şehirlerimizin daha hızlı markalaşmasını sağlayabiliriz” dedi. 

Firma Bilgisi: Ege Yapı