Şehrizar Konakları'nda metrekaresi 10 bin TL

Gap İnşaat, Emlak Konut GYO iş birliği ile Altunuzade'de Şehrizar Konakları projesinin satışlarına devam ediyor

19 Mart 2012

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve Çalık Holding iştiraki Gap İnşaat, Üsküdar Altunuzade'de, 450 milyon TL'lik yatırımla 208 dairelik Şehrizar Konaklarını inşa ediyor.
İstanbul'un 'gizli bahçesi' olmaya aday proje, ismini de şehrin bahçesi anlamına gelen şehrizardan alıyor. Türkiye'nin önemli mimarlarından Han Tümertekin, Nevzat sayın, İhsan Bilgin ve Sinan Kafadar'ın imzası taşıyan Şehrizar Konakları'nda 3+1'den 8+1'e kadar brüt 180 ile 626 metrekare arasında değişen daire çeşitleri bulunuyor. Ortalama metrekare satış fiyatının 10 bin TL olduğu projede, en düşük daire fiyatı KDV dahil 1 milyon 950 TL iken, en yüksek daire fiyatı ise 3 milyon 500 bin TL.
Projenin toplam yatırım maliyetinin arsa payı dahil 450 milyon TL olduğunu ve 2012 sonunda tamamlanacağını belirten Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, "Şehrizar Konakları'nın arazisi 49 bin 500 metrekare. 108 bin metrekarelik inşaat alanımızın yaklaşık 7 bin metrekaresi sosyal tesislerden oluşuyor. Şehrin en merkezi noktasında, adeta iki kıtayı kucaklayan bir lokasyonda. Blokların yerleşimi projedeki tüm yapıların manzaraya sahip olmaları için birer kat farkla Boğaziçi'ne doğru inerek düzenlendi" diye konuştu.

Yüzde 60'ı satıldı
Feyzullah Yetgin, projede inşaatın yüzde 60'ını tamamladıklarını, buna paralel olarak satışta da yüzde 60 oranına ulaştıklarını kaydetti. Şehrizar Konakları'ndaki ödeme planı hakkında da bilgi veren Yetgin, Vakıbank, Halkbank ve Bank Asya ile yapılan anlaşmalar kapsamında yüzde 50 peşin 12 ay vade, yüzde 35 peşin 9 ay vade ve yüzde 25 peşin 6 ay vade seçeneklerinin bulunduğunu söyledi.

'Elit bir proje olacak'
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da, Şehrizar Konakları'nın Türk adet ve göreneklerine uygun bir yaşam tarzının hayat bulacağı seçkin bir proje olduğuna işaret ederek, "Projenin ihalesi yapıldığında arsa satışı hasılat paylaşımı gereği GAP İnşaat'ın tahhüt ettiği hasılat geliri 275 milyon TL idi. Bu rakamın yüzde 50'si idare payı olarak verilecekti. Bugün ise tahhüt edilen rakam 539 milyon TL, bunun yüzde 50'si de idareye arsa karşılığı olarak verilecek" diye konuştu. Şehrizar Konakları'nın üst sınıf bir proje olduğuna vurgu yapan Kurum, seçici ve elit bir proje kayata geçirdiklerini anlattı.

Mahalle ve bahçe konsepti
Toplam 38 bloktan oluşan projede, 3-5 blok birleştirilerek mahalle haline getiriliyor. Her mahllenin ise ortak bahçe alanları yer alıyor. Yetkin, Şehrizar Konakları projeisnde İstanbul Boğazı'nın dokusunu yansıtan bitkilerin kullanıldığı peyzaj alanlarının dikkat çektiğini belirtiyor. Proje peyzajında kullanılacak bitkiler arasında Manolya, Süs Kirazı, Gülibrişim, Oya Ağacı, Süs Elması, Sarı Salkım, Akağaç, Huş, Katalpa ve Erguvan yer alıyor.

 

Firma Bilgisi: Gap Inşaat
Proje Bilgisi: Şehrizar Konakları