Konut sektörü hareketlenecek

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, gayrimenkul sektörünün ilk üç aylık verilerini değerlendirerek, yılın geri kalanın hareketli geçeceğini söyledi.

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün gidişatı, konut satış oranları, yeni projelerin satışa çıkması, fırsatlar ve riskler sürekli tartışma konusu oluyor. 2015 yılı gayrimenkul yatırımının en değerli yatırım olduğu bir yıl oldu. Pekii 2016’da gayrimenkul sektöründe neler olacak? İlk üç aylık süreç yılın geri kalanı hakkında ne gibi ipuçları veriyor? TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya yılın ilk üç ayındaki verileri değerlendirdi. Yılın ilk üç ayının konut satışları anlamında geçen yıla göre biraz daha yavaş olduğunu, bunun TÜİK verilerinde de görüldüğünü söyleyen Maya, Ocak ayında biraz düşme olsa da şubat ayında toparlanma gözlemlendi. Mart ayı verilerinde de geçen yıla benzer bir seviye öngörüyorum. Geçen yılla kıyas yapmak gerekirse konut satışlarında bir miktar azalma olsa da, geçen yılın verilerini yakalayacak gibi görünüyor” dedi.  Yeni konut projelerinin ise ilk üç aylık süreçte çok fazla lansman yapmamasını, yılın ilk aylarının bütün şirketlerin kendi iç düzenlemelerini yaptıkları bir dönem olmasına bağlıyor. “Dolayısıyla bu ilk üç ayda zaten çok fazla yeni proje lansmanı beklememek gerekiyor. Nisan ayı devamında yeni lansmanlar yapacak projeler olabilir” diyor.

Ofis pazarı hareketlenecek
Ticari gayrimenkul piyasasını değerlendiren Maya, yılın ilk üç ayında biraz durgunluk olduğunu belirterek, temel sebebinin de dolar kurlarındaki öngörülmeyen artış olduğunu söyledi. Maya, “Bazı firmaların yüksek kiralar ödediği yerlerden çıkıp daha düşük kirası olan yerlere geçtiğini görüyoruz. Bu da bir miktar hareketliliği arttırdı ofis piyasasında, ama genel oranlara baktığımızda çok iyi lokasyonlardaki ofislerin boşluk oralarının arttığını düşünüyorum” dedi. Yaptıkları değerleme danışmanlık işlerinden dolayı bu yılın çok hareketli geçeceğini gözlemlediklerini söyleyen Maya, inşaat firmalarının şu anda yeni projeler geliştirme safhasında olduklarını belirtti. Bu nedenle şu anda çok fazla lansman olmasa da yıl içinde çok fazla yeni projeyle karşılaşacağız. Maya ofis pazarını,  “Ticari gayrimenkullerde de yılın ikinci yarısından sonra biraz daha hareketlenme olur diye düşünüyorum. Yaz sezonunda tatillerin ve ramazan ayının etkileri olacaktır ama ikinci altı ayda daha hareketli bir ticari gayrimenkul piyasası olabilir düşüncesindeyim” diye değerlendirdi.

Kentsel dönüşüm projelerine talep yüksek
Kentsel dönüşüm yeni konut projeleri kadar yavaşlamadığını söyleyen Maya, şirket olarak yaptıkları işlerin önemli bir kısmının kentsel dönüşüm projeleri olduğunun altını çizdi.  Kentsel dönüşümün hareketliliğini değerlendiren Maya, “Bunun sebebi aslında kentsel dönüşüm projelerindeki çıkacak rakamların, hasılatın, giderlerin son derece net olması. Kentsel dönüşümün çıkış amacının deprem olduğunu düşünürsek, insanlar daha yeni ve daha nitelikli konutlarda oturmak istiyorlar. Bu sebeple orada hep bir talep var. Kentsel dönüşüm yılın ilk üç ayında da hareketliydi, geri kalanında da hareketli olacak diye düşünüyorum” dedi. 

Firma Bilgisi: Tskb