Sektör küresel anlamda 7.2 trilyon dolara ulaştı

İTO Başkanı İbrahim Çağlar İnşaat ve Gayrimenkul 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı'nı açıkladığı sırada inşaat sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak, inşaat sektörünün küresel büyüklüğünün 7.2 trilyon dolara ulaştığını söyledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nın  inşaat sektörü temsilcileriyle hazırladığı İnşaat ve Gayrimenkul 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı açıklandı. Eylem planının en önemli hedefi 2023’e kadar inşaat sektöründen 10 global marka çıkarmak. Gayrimenkul Geliştirme, Proje Tasarım Yazılım ve Danışmanlık, İnşaat Taahhüt, İnşaat Malzemesi Üretimi ile Proje Yönetimi ana başlıkları altında hazırlanan eylem planı dahilinde toplam 28 proje yer alıyor. Bunlar da mevzuat, maliyet, sürdürülebilirlik, kamusal işbirliği ve insan kaynağı alanlarında projeler olarak hayata geçecek. İTO Başkanı İbrahim Çağlar eylem planının detaylarına geçmeden önce inşaat sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çağlar, inşaat sektörünün küresel büyüklüğünün 7.2 trilyon dolara ulaştığını söyledi. Önümüzdeki 10 yılda da sektörde yılda ortalama yüzde 5.2 büyüme hedefleniyor.

Gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 15
İnşaat sektörünün Türkiye’de gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 15’İ buldu. Türkiye’deki toplam istihdamın da yüzde 7.2’sini inşaat sektörü sağlıyor. Çağlar, inşaat sektörünün dolaylı olarak 200 sektörü daha harekete geçirdiğini ve bu durum göz önüne alındığında milli gelir içindeki payının yüzde 30 seviyelerine ulaştığını söyledi. Konut satışlarının ise yıllık bir milyonun üzerine çıktığını söyleyen Çağlar, bu yılın ilk 5 ayında 525 binden fazla konut satıldığını vurguladı. Konut kredisi kullanımı da geçen yıla göre yüzde 16 arttı.

Yurt dışında 325 milyon dolarlık ciro
Günümüzde Türk müteahhitlerinin yurtdışında da oldukça etkin olduğuna dikkat çeken Çağlar, “ Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki iş hacmi 108 ülkede 8 bin 600’ün üzerindeki proje ile 325 milyon dolar ciroya ulaştı. Dünyanın en önemli müteahhitleri arasında 43 Türk müteahhit var. Bu açıdan da dünya ikincisi bir konumdayız. 2030 yılına kadar olan süreçte tüm dünyada 57 trilyon dolarlık altyapı yatırımı yapılacak ve Türk müteahhitleri bu fırsat kapılarını açmaya hazır” dedi.