Tapu Harcı 2014 hesaplamaları!

Tapu Harcı 2014 oranları açıklanmış olup, Tapu Harcı 2014 hesaplamaları haberimiz detayında yer almaktadır

Tapu Harcı 2014 hesaplamaları!

12 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Konut, arsa, dükkan ya da tarla gibi gayrimenkullerin tapu işlemleri için Tapu Müdürlüğü tarafından sunulan hizmet karşılığında tapu alım satım harcı talep ediyor. Tapu alım satım harcı bir nevi vergidir. Tapu alım satım harcı gayrimenkul ya da taşınmaz alım satımında yapılan tapu hizmetinin karşılığı hizmeti alan kişiler tarafından ödenir.

Tapu alım satım harcı ödemeleri tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara yapılıyor. Tapu alım satım harcı ödemelerinin nereye yapılacağı ile ilgili bilgi, tapu müdürlüğü tarafından veriliyor. Tapu harcının ödenmemesi durumlarında ya da harcın eksik ödenmesi ya da satış bedelinin gerçek satış bedelinden daha az gösterilip, buna bağlı olarak yine harcın eksik ödenmesi halinde; ilgili kişilere üç katı tapu harcı cezası uygulanıyor.

Tapu Harcı 2014 için Tapu ve Kadastro Harçları 'Harçlar Kanunu Genel Tebliği'nde yayımlandı. Buna göre Tapu Harcı oranları 2014, alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı olmak üzere binde 20 olarak belirlendi. Yani 2014 yılında gayrimenkul alacak ve satacaklar konut bedelinin binde 20'si oranında ayrı ayrı tapu harcı masrafı ödeyecekler.

Tapu Harcı Hesaplama ise örneğin tapudaki satış bedeli 100 bin TL olan bir taşınmaz için alıcının da satıcının da ayrı ayrı 2 bin TL ödemesi gerekiyor. Fakat uygulamada, alıcı satıcının da harç bedelini ödeyerek bunu ödeyeceği satış bedelinden düşebiliyor. Tapu alım satım işlemlerinin tamamlanabilmesi için tapu harcının yanı sıra, tapu döner sermaye harcının da ödenmesi gerekiyor.