Tapu Harcı ne kadar?

Tapu Harcı ücretleri, hesaplaması ve diğer tüm detayları haberimiz detayında yer alıyor

Tapu Harcı ne kadar?

Tapu harcı; bir tür vergidir. Konut, arsa, dükkan ya da tarla gibi gayrimenkullerin tapu işlemleri için Tapu Müdürlüğü sunduğu hizmet karşılığında tapu alım satım harcı talep ediyor. Tapu alım satım harcı gayrimenkul ya da taşınmaz alım satımında yapılan tapu hizmetinin karşılığı hizmeti alan kişiler tarafından ödeniyor.

Tapu harcı ödemelerinin nereye yapılacağı bilgisi tapu müdürlükleri tarafından duyuruluyor. Satış değerinin eksik gösterilmesi ve dolayısıyla emlak alım satım tapu harcının da eksik ödenmesi durumlarında; tespitinin yapılması halinde 3 kat daha fazla oranda harç talep ediliyor. Tapu harcının ödenmemesi halinde işlem tamamlanamıyor. Harcın eksik ödenmesi ya da satış bedelinin gerçek satış bedelinden daha az gösterilip, buna bağlı olarak yine harcın eksik ödenmesi halinde ise ilgili kişilere üç katı tapu harcı cezası uygulanıyor.

Tapu Harcı ile ilgili tüm detaylar için tıklayınız

Kanunen zorunlu olan tapu harcının hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Bir konut alırken veya satarken, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20′şer oranında alınan tapu harcının alıcı ve satıcı tarafından birlikte ödenmesi şart. Konut alım – satımında alınan tapu harcının ödenmesi zorunlu. Kanunla kesinleştirilmiş olan bu yükümlülüğün gerçekleştirilmediği durumlarda ceza ödememek kaçınılmaz.

Tapu harcı pişmanlık dilekçesi
Tapu harcı eksik yatırıldığı durumlarda cezalı duruma düşmemek için vergi dairelerine gidip, tapu harcının ödenmeyen kısmının ödenmesi durumudur. Bu işlem bir dilekçe ile gerçekleşir. Bu dilekçeye de tapu harcı pişmanlık dilekçesi denir.