Toki Çankırı Sosyal Konutları

Toki’nin inşa etmeye başladığı ‘yerel mimari uygulama’ konseptindeki sosyal konutlara bir yenisi daha eklendi. Toki Çankırı’da da aynı konseptte sosyal konut ve donatı alanları inşa edecek.

Yatay mimaride tasarlanan Çankırı Merkez Sosyal Konutları, uygulama alanının topografik özellikleri doğrultusunda sıra evler şeklinde gerçekleştirildi. Geleneksel Türk mimarisinden çizgilerin yansıtıldığı çalışmalarda, yapı malzemeleri açısından da geleneksel konutlarımızı çağrıştıran pencere ebatları, kat silmeleri, cumbalar, pervazlar, balkon dikmeleri, bacalar, kiremitler, kırma çatılar ve korkuluklara yer verildi. Toki Çankırı konutları, Çankırı Kalesi’nin yamacında şehre hakim bir noktada konumlanıyor. Sokak kurgusu, otopark, oyun alanı ve diğer sosyal donatı planlamalarıyla mahalle dokusunu yansıtan, insan ilişkilerinin güçlenmesine imkan tanıyan bir oluşum gözetilen Toki Çankırı projesinde 482 adet konut ve sosyal donatı alanı yer alıyor.

Toki, şehirlerin yöresel dokusunu ‘yerel mimari uygulama’ konseptiyle konut üretimine taşıyor.  Sosyal konut mimarilerinin kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması yaklaşımıyla geliştirilen Toki yerel mimari uygulama projelerinde şehirlerin iklim ve coğrafi yapısının yanında başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere Anadolu medeniyetlerinin izlerini taşıyan kültürel mirastan çizgiler yansıtılıyor. Yerel mimari konsept ile dar ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konutları projelendiren Toki, uygulamanın ilk örneğini Nevşehir Ürgüp Konutları’nde gerçekleştirdi.

Firma Bilgisi: Toki