Toki İzmir - Çeşme konutları

Toki ‘yerel mimari uygulama’ çalışmaları kapsamında İzmir – Çeşme’ye bin 153 daireden oluşan sosyal konut projesi inşa ediyor.

İzmir – Çeşme’de yerel mimariden esinlenerek inşa edilen bin 153 konutluk proje bölgeye özgü Alaçatı taşı işçiliğiyle yapılıyor. Alaçatı’nın yerel tarihi mimarisi Toki Çeşme projesinde yol gösterici oldu. Dış cephelerde bölgeden çıkartılan taş kullanılırken konut üretiminde özgün bir model yaratıldı.  Duvar kaplamalarında ağırlık verilen taş uygulamalar mimari estetiği yansıtmasının yanı sıra iklimsel bir koruma önlemi olarak da tasarlandı. Proje genel olarak giriş ve 2 kat olarak yatay mimaride planlandı. Bölge açısından model niteliği taşıyan Toki izmir Çeşme projesinde  6 bin 500 adeti bulan ağaçlandırma ile güçlü bir peyzaj düzenlemesi yapıldı. Projeden konut sahibi olmanın ,hane halkının gelirinin toplam 3 bin 200 liranın altında olması, hiç konut sahibi olmama, 4 yıl Çeşme ilçesinde ikamet etme ya da Çeşme nüfusuna kayıtlı olma gibi şartları bulunuyor. Proje  2+1 ve 3+1 konutlardan oluşuyor. Toki Çeşme projesi fiyatları 2+1 dairelerin aylık taksitleri 413 lira, 3+1’lerin 835 liradan başlıyor. Vade ise 12 – 20 yıl arasında değişiyor.

Yerel mimari uygulama nedir?
Gelenekten geleceğe varma anlayışını benimseyen TOKİ, şehirlerin yöresel dokusunu ‘yerel mimari uygulama’ konseptiyle konut üretimine taşıyor. TOKİ, yerel mimari uygulama projelerinde  şehirlerimizin iklim ve coğrafi yapısının yanında, başta Osmanlı ve Selçuklu olmak üzere Anadolu’nun izlerini taşıyan kültürel mirastan  faydalanıyor. Yerel mimari konsept ile dar ve orta gelir grubuna dönük sosyal konutları projelendiren TOKİ, uygulamanın ilk örneğini Nevşehir’de gerçekleştirdi.

Firma Bilgisi: Toki