Toki İznik sosyal konutları

Şehirlerin kendine has mimari dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtacak olan TOKİ, “Yerel Mimari Uygulamalar” adlı çalışma kapsamında İznik’te 165 konuttan oluşan bir proje yapıyor.

Bursa’nın İznik ilçesine inşa edilecek ve geleneksel mahalle yapısını yansıtacak proje kapsamında TOKİ tarafından 165 konut ve sosyal donatı alanları inşa edilecek. TOKİ İznik projesi 23 bin metrekarelik alanda inşa edilecek. Sosyal konut olarak üretilen evler 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı. Projede ayrıca 1 tane 120 kişilik cami ve 4 tane de dükkan olacak.  TOKİ İznik evleri mimari açıdan Türk mimari dokusuna uygun 2-3 katlı ahşap korkuluklar ve alaturka kiremit çatı kaplamalardan oluşuyor.
Proje içinde yeşil alanlar, sosyal yaşam alanları, ticaret merkezi bulunacak. 780 tane ağacın bulunduğu projede sosyal donatı alanları, çocuk oyun alanları ve özel bahçeler olacak.  21 Ocak 2016’da ihalesi yapılan işin ihaleyi takip eden 10 gün içinde yer teslimi yapılacak. Bursa İznik evlerinin yapımı 550 gün sürecek.

İznik’te yerel mimari uygulanacak
Bursa İznik sosyal konutları 3 bin yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla koruma altında olan ilçede merkez dışına, geleneksel mahalle kültürü ile Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan bir yaklaşımla tasarlandı. 30 bin metrekare alan üzerinde kurgulanan TOKİ İznik konutları eski mahallelerde olduğu gibi ticari alanlara, konutların zemin katlarında yer verildi. Dükkan, cami ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen yerleşimde 2-3 katlı konutların cephelerine yerel mimari çizgiler taşıyan korkuluklar ile alaturka kiremit kaplamalar uygulandı. Projede geleneksel mahallelere yakın bir yaşama alanı ortaya konulmaya çalışıldı. Mahallenin yeşil alanla çevrilmesi, araç yollarının sınırlandırılması, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması temel tasarım ilkeleri olarak belirlendi. 

Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: iznik konutları