TOKİ Silivri başvuruları başladı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın, Silivri'de hayata geçireceği sosyal konut projesi için başvurular bugün başlıyor. Başvuru süresi 29 Haziran'a kadar devam edecek.

TOKİ Silivri başvuruları başladı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilecet Silivri projesi için başvurular bugün itibarıyla başladı. 18 Haziran tarihinde başvuruların başladığı projede 19 Haziran 2018'e kadar girişimlerde bulunulabilecek.

Silivri için başvuru zamanı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul Silivri'de hayata geçireceği konut projesi için başvuruları kabul etmeye başladı. "İstanbul Silivri Alt Gelir Grubu Konut Projesi" kapsamında TOKİ tarafından inşa ettirilen 934 adet konuttan birine sahip olmak isteyen vatandaşlar 18 Haziran ile 29 Haziran tarihleri arasında başvuru yapacaklar. 2 + 1 şeklinde inşa edilen daireler için başvurular Türkiye Halk Bankası A.Ş'ne yapılacak. Projede kazananlar Kuralı Satış yöntemi ile belirlenecek. 

36 ayda tamamlanacak

TOKİ tarafından Silivri Konutları'na ilişkin açıklamada konutların sözleşmenin imza tarihinden itibaren 36 ay içinde tamamlanacağı belirtildi. Şerefiyeli satış bedelleri ise KDV hariç bedeller olarak  belirlenecek ve 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinde hesaplanacak. KDV tutarları ise konutun teslimi öncesinde peşin biçimde tahsil edilecek. Taksit ödemeleri ise konut teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacak. 

Peşin ödeme tutarları ve taksitler

TOKİ Silivri Konutlarında vatandaşların yapacağı ödemeler daire büyüklüklerine göre şu şekilde belirlenecek:

- 2+1 tipi konutları(76-98 metrekarelik): Toplam değeri 198 bin TL olan bu konutların 180 ay vadeli ödeme seçeneğinde peşinat miktarı 25 bin TL, aylık taksitler ise 961,11 TL olarak hesaplanıyor. 240 ay vadeli seçenekte ise peşinat miktarı 30 bin TL aylık taksitler ise 700 TL olacak. Bu statüde toplam 934 adet konut satışa sunulacak
- 2+1

İsteyen vatandaşlar cayma hakkını kullanabilecek

 TOKİ Silivri konutları için başvuruda bulunan vatandaşlar sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe sunmadan ve ceza ödemeden cayma hakkına sahip olacak. 

1 ay öncesinden duyurular yapıldı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Silivri'de hayata geçirilmekte olan 356 sosyal konut projesi için 18 Haziran'dan itibaren başvuruların başlayacağını duyurdu. TOKİ Başkanı MEhmet Ergün Turan, orta ve dar gelirli gruba yönelik olarak geliştirilen Silivri Projesi'nda 356 sosyal konutun yer alacağını ve iki etap halinde inşa edileceğini söyledi. 

Silivri'de amortisman süresi kaç yıl? Öğrenmek için tıklayın...

TOKİ Silivri konutları için başvurular 18-29 Haziran'da

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Silivri'de inşa edilecek sosyal konut projesi için başvuruların 18 Haziran'da başlayacağını ve 29 Haziran tarihine kadar süreceğini söyledi. TOKİ Silivri konutlarında ev sahiplerinin 11-12 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek kura çekilişiyle belirleneceğini belirten Turan: "Konut fiyatları 198.000 TL'den başlayacak. Taksitlerin en düşüğü ise 961 TL olacak." şeklinde konuştu. 

TOKİ Silivri konutları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Silivri konutları kapsamında alt gelir grubu için 934, orta gelir grubu için ise 422 konut geliştirilecek. Amaçlarının hiç konut sahibi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu söyleyen Turan: "Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız kira eder gibi ev sahibi olsun istiyoruz." şeklinde konuştu. 

961 TL taksitle konut

Silivri projesiyle piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar gelirli vatandaşlar için yıllardır sürdürdükleri dost eli uygulamasını devam ettireceklerini dile getiren Başkan Turan: "1.356 konutumuz için talep toplamaya başladık. Projemiz içinde 2+1 nitelikteki 934 konutumuzu daha önce hiç konut sahibi olmamış dar gelirli vatandaşlarımıza sunacağız. Vatandaşlarımız 198.000 TL ve 961 TL taksitle konut sahibi olabilecek." dedi. 

Kentsel dönüşümde son gelişmeler için tıklayın...

4 kategoride başvuru

TOKİ Silivri Konutları'na yapılan başvuruda 4 farklı kategori uygulanacak. Bu kategoriler şöyle:

- Şehit aileleri-Harf ve vazife malulleri ile dul ve etimleri
- Engelli vatandaşlar
- Emekliler
- Alt Gelir Grubundaki diğer alıcılar. 

TOKİ Silivri Konutları başvuru şartları

TOKİ Silivri Konutları'na başvuru yapacak vatandaşların ilk olarak T.C. Vatandaşı olmaları bekleniyor. Ayrıca en geç 30 Haziran 2016 tarihinden itibaren İstanbul'da kesintisiz devam etme ve TOKİ'den daha önce konut almamış ya da konut kredisi kullanmamış olmaları şartı aranacak. Vatandaşların hane halkı ned gelirinin de en fazla 4.800 TL olması şartının arandığı porjede başvuralrın 25 yaşını aşmış vatandaşlarca yapılması gerekiyor. 

Kayaşehir'de kazananlar belirlendi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İstanbul Kayaşehir'de hayata geçirdiği konutlar için kura çekimini tamamladı. 2-11 Nisan arasında başvuruları alan TOKİ, dün gerçekleştirdiği kura çekilişi ile projeden ev sahibi olan talihlileri belirledi. TOKİ Kayaşehir yataş mimari ve mahalle konsepti ile hayata geçirilecek.

Öncelik şehit ve gazi yakınlarına verildi

Kura çekilişinde de öncelik şehir aileleri ve gazi ailelerine verildi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada toplam 605 adet konutu çekilişinin gerçekleştiriği kurada ilk önce 262 şehit ailesi ve gaziye konutları teslim edildi. Bu çekilişin ardından engelli başvurusu ile öncelik kazanan vatandaşlara konut teslimleri yapılırken kalan engelli vatandaşlar da çekiliş listesine eklenerek kurada yer aldı. Kayaşehir Konutları çekilişine 15 bin 232 kişi katıldı.

Nitelikli sosyal konutun önemi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın nitelikli sosyal konut üreten, dost eli niteliğinde bir kuruluş olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun insanların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacı doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında yerleşim alanları kurduğunu dile getirdi. Mehmet Ergün Turan,  TOKİ aracılığıyla onlarca nitelikli ve ucuz konut yatırımının hayata geçtiğini ve üretim felsefelerinin dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik sosyal konut projelerinin inşası olduğunu belirterek:

"Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan orta gelirli ya da dar gelirli vatandaşlarımız için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır." dedi. 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir'de inşa edilen toplam 605 adet konutluk toplu konut projesinden satın almak isteyen vatandaşlar için başvurular 2 Nisan'da başlamıştı. 2 Nisan ile 11 Nisan tarihleri arasında yapılacak başvurular sonrasında konut adedinin üzerinde başvuru gelmesi halinde kura çekimine başvurulacak. Kuralı Satış Yöntemi ile satışa sunulacak proje engelli vatandaşlar, şehir aileleri ve harp vazife ve malulleri ile dul ve yetimleri için de özel kontenjanlar ayrılacak. 

Kayaşehir bölgesinde TOKİ konutlarında 100 bin kişi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, şehit aileleri, gaziler, engelli vatandaşlar ve emeklilere yönelik konut üretimine devam ettiklerini ve dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşlara ek olarak toplumun dezavantajlı kesimlerine hizmet vermeye devam ettiklerine de dikkat çekti. Toplumun bu kesimlerine dost eli anlayışıyla ev sahibi edindirebilmek için gayret gösterdiklerini de söyleyen TOKİ Başkanı Turan: 

"Kayaşehir bölgesinde yalnızca TOKİ'nin ürettii konutlarda oturacak kişi sayısı 100 bin civarında olacak. Kurası çekilen bölgede inşa edilen TOKİ projesi ise yatay konsept ve mahalle yaşamını destekleyecek formda olacak. Mahalle konsepti ile farklı gelir gruplarından insanların bir araya geldii, bisiklet yolları spor alanları, meydanları kaeleri, restoranları ve camilerin bulunduğu sosyal yaşam alanları oluşturmayı planlıyoruz. Bölgede yaşayacak vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmuştur." dedi. 

10 günde 16.161 başvuru

2 Nisan ile 11 Nisan arasında başvuruların alındığı TOKİ Kayaşehir Konutlarına 10 günlük süre içinde 16 bin 161 kişi başvuruda bulundu. Başvurular içinde 667 engelli vatandaş ve 262 şehit ailesi de yer aldı. 

Kura çekimleri yapıldı

TOKİ Kayaşehir Konutları'ndan konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar Türkiye Halk Bankası A.Ş.'nin İstanbul İli dahilindeki tüm şubeleri aracılığı ile ilk başvurularını yapabilecekler. 11 Nisan'a kadar sürecek başvuru işlemleri sonrasında ise dairelerin sahipleri 25 Nisan'da gerçekletirildi Kura ile belirlendi . Başvuruda bulunanlar tercihlerini 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 tipi konut tiplerinden biri için gerçekleştirebilecek. Vatandaşlar başvuruları sırasında 5.000 TL başvuru bedelini 11 Nisan tarihine kadar yatırmakla yükümlü olacak. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri Kategorisindekiler ise bu bedelin dışında tutulacak.

Kayaşehir'de TOKİ  başvuru koşulları

TOKİ Kayaşehir konutlarına başvuruda bulunacak vatandaşların en geç 30.04.2016 tarihinden itibaren kesintisiz biçimde İStanbul'da ikamet ediyor olmaları şartı aranıyor. Bu tarihin sonrasında İStanbul'da ikamet etmeye başlayanların başvuruları ise kabul edilmeyecek. Yine şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde de en az 3 yıldır İstanbul'da ikamet ediyor olma şartı aranacak. TOKİ Kayaşehir'den ev satın almak isteyenlerin aynı zamanda, kendileri, eşleri ya da velayetleri altındaki çocuklarının T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması gerekiyor. Yine bu kişilerin TOKİ'den konut satın almamış ya da kredi kullanmamış olmaları şartları da alanacak.  Kişiler kendileri, velayeti altındaki çocukları ya da eşleri için yalnızca bir başvuruda bulunabilecekler. Başvuru sahipleri aynı zamanda T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurma şartı ile kuraya katılım gösterebilecekler. 

144 aya kadar vade

Kura sonrasında konut satın alma hakkı kazanan vatandaşlar ya da konut sayısından az başvuru olması halinde de başvuru sırasına göre konut seçiminde bulunacak vatandaşlar,başvuru bedeli düştükten sonra yüze 25 ya da yüzde 40 peşinat seçeneklerinden birini tercih edebilecek. Bu tutar Türkiye Halk Bankası A.Ş. İkitelli Şubesi'ne yatırılacak ve ardından da Gayrimenkul Satış sözleşmesi imzalanacak. Konut edinme hakkı kazanan vatandaşlardan yüzde 25 peşinat bedeli yatıranlara 120 ay, yüzde 40 peşinat bedeli yatıranlara ise 144 ay vade seçeneği sunulacak. 

TOKİ Kayaşehir fiyatları

TOKİ Kayaşehir satışa çıkarılan konutların fiyatları ise şöyle:

- 1+1: Toplam 90 adet olacak bu konut tiplerinde fiyatlar 160 bin 185,80 TL'den başlayacak ve 302 bin 676,82 TL'ye kadar çıkabilecek
- 2+1; Toplam 277 adet olacak 2+1 tipi konutların fiyatları 237 bin 909,70 TL'den başlıyor. Fiyatlar 440 bin 756,14 TL'ye kadar çıkabiliyor.
- 3+1: Toplam 192 adet olarak tasarlanan 3+1 tipi konut fiyatları 384 bin 603,09 TL ile 516 bin 671,00 TL arasında değişecek
- 4+1: Toplam 46  adet olacak 4+1 tipi konutların fiyatları ise 536 bin 671,00 TL'den başlayacak ve 620 bin 049,99 TL'ye kadar çıkabilecek. 

Konutların devri ya da satışına 2 yıl süre

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilgili konutları edinen vatandaşların üçüncü kişilere devri ile ilgili süre sınırlaması da getirildi. Buna göre konutlar, anahtar teslim tarihinden 2 yıl sonrasına kadar üçüncü kişilere devir işlemi gerçekleştiremeyecekler.