TOKİ yoksul grubu başvuru formu

TOKİ yoksul grubu başvuru formu valilikler, belediyeler, kaymakamlıklar tarafından ya da TOKİ resmi web adresinden ulaşabilirsiniz

TOKİ yoksul grubu başvuru formu

18 Ocak 2014 / Emlakwebtv
TOKİ yoksul grup için hayata geçirilen konut projelerine başvurularının kabulü için birtakım kıstaslar belirlendi. TOKİ tarafından hazırlanıp açıklanan “Konut Edinme Rehberi” söz konusu aranan özelliklere şu şekilde yer verdi:

-Konut almak istenilen il veya ilçe sınırları içerisinde belli bir süredir ikamet etmeli,
-Toplu Konut İdaresinden daha önce konut sahibi olmamış ve konut kredisi kullanmamış olmalı,
-Kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmamalı ayrıca 30 yaş ve üzerinde olmalı.
-Yeşil Kart sahibi, 2022 Sayılı Kanun kapsamın da maaş almalı, 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlanıyor olmalı ya da sosyal güvenlik kurumlarına dahil olmalı.

Yoksul grup için konut sahibi olunmak istendiğinde aynı hane içinde birden fazla kişi talepte bulunamaz ve birden fazla konut projesine de başvuruda bulunamaz. Bu projelere başvurular belediye, valilik ve kaymakamlıklara yapılmaktadır.

Yoksul grup konutları başvuru belgeleri
-Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
-Konut edinmek istediğiniz il veya ilçe sınırları içinde kaç yıldır ikamet ettiğinizi gösterir İkametgah ilmühaberi,
-T.C. Kimlik Numaraları (Aile bireylerinin),
-Vergi Sicil Numaraları (Aile bireylerinin),
-Başvuru formunda istenilen diğer bilgilerin verilmesi zorunludur

Konut sayısından fazla başvuru olduğu takdirde TOKİ tarafından “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirme Kurası” çekilmektedir. Bundan sonra yapılacak işlem ise konut sahibi olmaya hak kazananlar şunları yapacaklar:
-Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı,
-İlgili Tapu Sicil Müdürlüklerinden (ilanda belirtilen) başvuru sahibinin; kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmadığına dair belge.

Ayrıca;
a.3294 sayılı kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan yararlananlar için Fon’dan yararlandıklarına ilişkin bağlı olduğu valilik veya ilçe kaymakamlıklarından alınacak belge,
b.2022 sayılı kanun kapsamında maaş alanlar için “Maaş Kimlik Kartı” fotokopisi,
c.3816 sayılı kanun kapsamında Yeşil Kart Sahibi olanlar için Yeşil Kart’ın ön sayfası ile vize yapılmış bölümünün fotokopisi,
d.Yeşil Kart’ı olmayan, Sosyal Yardımlaşma Fonu’ndan yararlanmayan, 2022sayılı kanun kapsamında maaş almayanlar için Emekli Sandığı, BAĞKUR ve SSK’dan başvuru tarihi itibariyle eşinin, kendisinin ve velayeti altındaki çocuklarının ilişiği olmadığına dair belge.

Yoksul grup konutlarından ev sahibi olmak isteyenler peşinat ödemedikleri gibi taksit ödemeleri, de konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlamaktadır. Yoksul grup konutları kapsamında konut ödemeleri de şöyle olmaktadır: 20 yıl vade ve 100 TL’den başlayan taksitler. Bu gruba dahil olanlar almış oldukları konutta oturmak zorunda, devir yapmak istedikleri zaman ise taksitlerin bitmesini beklemek zorunda ayrıca yedek listesinde yer alan konut alıcıları da tüm konutlar teslim edildikten sonra yedek alıcılar kura sıralamasına göre işlemler yapılmaktadır. Yoksul gruba dahil olan konut özellikleri de 55 m2 - 65 m2 büyüklüğündedir.

Firma Bilgisi: Toki