Türkiye’nin ilk uluslararası gayrimenkul yatırım fonu kuruluyor

Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kuran 24 GPY, Sudi Arabistanlı Al Zamil Grubu ile bir uluslararası gayrimenkul yatırım fonu kuruyor.

Körfez ülkelerinden yatırımcıların ağırlandığı 10. Gayrimenkul Fuarı ve Arap Türk Zirvesi bugün açılışını yaptı. Pek çok yatırımcının Türkiye’deki yatırım fırsatlarını gördüğü ve değerlendiği fuarda açılış konuşmasının ardından çok büyük bir işbirliğine imza atıldı. Değeri tam 500 milyon lira olan bu işbirliği, 24 GPY ile Sudi Arabistan’ın en köklü şirketi Al Zamil arasında gerçekleşti. Gayrimenkul yatırım fonu oluşturmak üzere bir protokole imza atıldı. Böylece Türkiye’nin ilk uluslararası gayrimenkul yatırım fonu kuruldu. Bu sayede Türkiye’de gayrimenkuller menkule dönüştürülecek ve yatırımcıların şeffaf, güvenilir bir şekilde yatırım yapması sağlanacak.   

Türkiye’de henüz yeni olan gayrimenkul yatırım fonları ile Türkiye’ye büyük oranda para getirecek diyen 24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, “Biz Türkiye’de ilk kez gayrimenkul yatırım fonunu oluşturduk. Al Zamil grubu ile birlikte iki tane fon için mutabakatımız var. Bunlardan biri alım satım yapan bir fon olacak. Diğer ise kira getirisine yatırım yapan bir fon olacak. Bu fonların amacı, Türkiye’deki gayrimenkulleri menkulleştirmek ve Türkiye’nin ihtiyacı olan sermayeyi oluşturmak. Biz bu yolla ülkemize 500 milyon liralık bir sermayenin girişine kapı açmış olduk” dedi. 

Gayrimenkul sektörü bugün yeni bir güne başladı
Türkiye ve gayrimenkul sektörü bugün yeni bir güne başladı diyen Yeniay, “Türkiye gibi cari açığı olan bir ülke için bugünkü gelişme çok önemli bir gelişme. Önümüzdeki dönemde biz Türkiye’nin neredeyse bütçe açığından daha fazlasını gayrimenkul yatırım fonları aracılığıyla ülkeye getireceğiz. Çünkü sadece İstanbul bile tek başına 20 – 25 milyar dolarlık gayrimenkul yatırım fonu oluşturabilecek potansiyele sahip. Bugün imzalamış olduğumu bu anlaşma sayesinde Türkiye’de ilk defa gayrimenkul yatırım fonunu ihraç ettik. Yaklaşık 3 ay içerisinde SPK ‘dan izinleri alınmış olacak ve 3 ayın sonunda yurt dışı kaynaklı para ülkemize girmiş olacak” diye konuştu.

Firma Bilgisi: 24 GPY