"Türkiye'de pek çok bina depreme dayanıklı değil"

İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, ülkemizdeki pek çok yapının deprem dayanımının yetersiz olduğunu ve güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

17 Ağustos 1999 depreminin 16. yıldönümünde İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki eprem öncesi binaların acilen gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. "Türkiye'deki deprem yönetmeliği gerek betonarme yapıların yapımı ve tasarımı açısından gerekse deprem performansı açısından son derece yeterli ve güncel yönetmelik ve standartlardır" diyen İlki, bu yönetmeliklere uygun yapı yapma zorunluluğu getirilirse binalarımızın depreme karşı son derece dayanıklı olacağını belirtti.
1999 sonrası yapılan binalarda büyük ölçüde deprem güvenliği sağlandı. Fakat 1999 öncesi yapılan binaların derhal gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan İlki, "Eski yapılarımız için maalesef karamsar bir tablo var. Bu yapıların hızla güçlendirilmesi, güçlendirme yapılırken de sabitleme ürünlerinin doğru uygulanması gerekiyor. Eğer bu binalara güçlendirme bile yetersiz kalacaksa yıkılıp yeniden yapılması gerekir" diye konuştu.   

Firma Bilgisi: Hilti