Turyap’tan ‘arabuluculuk’ hizmeti

Turyap, gayrimenkullerin paylaşılması konusunda yaşanan anlaşmazlıklarda mahkemeye gitmeden önce tarafların uzlaşmasını sağlayan arabuluculuk hizmeti veriyor.

Turyap tarafından kurulan ‘Gayrimenkul Çözüm Merkezi’ sayesinde gayrimenkulden doğan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturulacak. Miras, boşanma, ticari ortaklıkların sonlanması, kentsel dönüşüm, ipotek ve icra gibi durumlarda ortaya çıkan gayrimenkul paylaşımlarında Turyap Gayrimenkul Çözüm Merkezi devreye giriyor. T.C Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın resmi arabulucularının katılımı ve katkısı ile görev yapacak olan merkez, resmi arabulucu, akademik danışman, tapu uzmanı, eksper, gayrimenkul uzmanı ve raportörden oluşan bir ekiple hizmet verecek. Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, “Mahkemeler uzun ve masraflı bir yol,  bu süreçte hem gayrimenkuller atıl kalıyor hem de taraflar birbirine husumet besliyor. ihtiyaç olduğu için böyle bir kanun çıktı ve tarafların uzlaşması sonucunda ortaya çıkan tutanak ilam niteliğinde belge olarak kayıt altına alınabiliyor.  Arabuluculuk sisteminin Türkiye’de yaygınlaşmasıyla gayrimenkul sektöründe buna öncülük edeceğiz. Mahkemeye gitmek istemeyen ya da şu an dava sürecinde olanlar bize başvurabilir’’ dedi.

Ekonomik kayıp 167 milyar dolar
Ekonomiye kazandırılamayan gayrimenkuller yalnız taraflar için değil, ülke için de önemli bir maddi kayıp oluşturuyor. Sadece miras konulu sorunlar nedeniyle ekonomide ortaya çıkan kayıp 167 milyar dolar civarında. Sarıbay,  “Atıl durumda kalmış gayrimenkulleri ekonomiye katmanın yanı sıra hem mahkemelerin iş yükü hafifleyecek hem de taraflar birbirini kırmadan; harç, mahkeme giderleri, vergi olmadan, doğru ekspertiz ve yönlendirme ile seri ve az masraflı çözüme ulaşacak. Çözüme ulaşamadığı takdirde tarafların yine mahkemeye gitme hakları olacak” dedi.

Firma Bilgisi: Turyap