Yabancı yatırımcı ve yerli üretici bir araya geldi

Konutder İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisini değerlendirdi.

Türkiye'de mütekabiliyet yasasından sonra konut sektörünün hacmi 4,5 milyar dolara ulaştı. Bu hareketliliği arttırmak ve sürdürmek adına körfez ülkelerinden daha fazla yatırım çekmek amacıyla organize edilen toplantılarda yaklaşık 47 yatırımcıya projeler tanıtıldı. 18 Türk inşaat Firması projelerini tanıttıktan sonra yatırımcılarla birebir görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin temel amacı körfez yatırımcısını, köklü konut alıcılarının yatırımlarını Türkiye'ye çekmek.
Konutder İcra Kurulu Üyesi Dr. Emre Çamlıbel, yaptığı açılış konuşmasında konutun dolardan sonra en karlı yatırım aracı olduğunu söyledi. Türkiye'de en fazla Sudi Arabistan, Katar, Almanya ve İngiltere’den yatırım olduğunu belirten Çamlıbel, "Türkiye genç ve dinamik nüfusuyla  ve kentleşme hızıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor" dedi.
Konutder İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, “Türkiye son 10 yılda yabancıya satışlara başladı. Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye yabancıya satışta 45 milyar dolar yatırımı çekebildi. Londra örneğine bakacak olursak; bir kent tek başına bir yılda 30 milyar dolar gayrimenkul yatırım sermayesini çekebiliyor. Biz ülke olarak bunu 10 senede yapabiliyoruz. Bu toplantıların başarılı iş ilişkileri ve yatırımlar getireceğine inanıyoruz ve devamını getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Konutder