Yabancıya konut satışındaki düşüş ne anlama geliyor?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan konut satış verilerine göre yabancıya konut satışları son 3 ayda oldukça geriledi. İnşaat sektörünün önde gelen oyuncuları bu düşüşü nasıl yorumladı?

Türkiye konut sektöründe ‘yabacıya konut satışı’ kategorisinde belirgin bir düşüş yaşanıyor. Mart, Nisan aylarında yaşanan düşüşün Mayıs ayında da devam etmesiyle kritik bir seviyeye ulaştığı görülüyor. TÜİK tarafından yayınlana konut satış istatistiklerine göre, Mart ayında yüzde 0.9, Nisan ayında yüzde 14.4 ve Mayıs ayında yüzde 18.7’lik bir düşüş yaşandı. TÜİK verilerine göre Mayıs 2016’da yabancılara yapılan konut satışı bin 612 adedi geçemedi. Yabancıya konut satışı alanındaki düşüşü gayrimenkul sektörünün önde gelen oyuncuları değerlendirdi.

“Yabancıya satış 10 milyar dolara ulaşacak”
DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, TÜİK’in yayınladığı konut satış istatistiklerini yorumladı. Yılmaz, son üç aydaki yabancıya konut satışındaki düşüşü normal karşıladığını belirterek, 2016 geneline bakıldığında 1.35 milyon adet civarı konut satılacağının öngörüldüğünü söyledi.
“Büyük potansiyel taşıyan yabancılara yönelik konut satışının ise 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İnşaat sektörüne yapılan yatırımların durmaması gerekiyor. Ülkemizin içinde ve dışında gelişen olumsuzluklardan ekonomimizin etkilenmemesi adına hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız. Ülkemizde istikrarın devam etmesi halinde gayrimenkul sektörünün canlılığı artarak sürecektir” diyen Yılmaz, Türkiye’nin yabancıya konut satışı anlamında çok daha fazla potansiyeli olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye’de yaşamak isteyen hatırı sayılır yabancı bir kitle olduğunun altını çizen Yılmaz, “Devletin himayesinde, özel sektörün de katılımıyla çok daha büyük satış rakamlarına ulaşmak mümkün. Bunu, milli bir politika haline getirmek gerekiyor. Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak fonuyla, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun katılımlarıyla oluşacak büyük bir yapıya önemli proje geliştirici şirketler de dahil olarak güç birliğine gidilse, yurt çapında bir kampanya organize edilebilir. 30-40 ülkede ülkemizi tanıtan, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’yi tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkaran lobi çalışmaları yapılsa, 3-4 yıl sonra 12-15 milyar dolarlık satış rakamları yakalanabilir. Bu para, kentsel dönüşüm için önemli bir kaynak oluşturabilir” dedi.

“Ülkeyi iyi lanse etmek gerekiyor”
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da yabancıya konut satış verilerini değerlendirerek, durumdan endişe duymadığını belirtti. Kuzu, yıl genelinde yabancıya satışlarda ciddi bir düşüş beklemediğini ve her şeyden önce ülke algısının iyi lanse edilmesi gerektiğini belirterek, “Düşüşün bu yıl derinleşmesinden endişe duymuyorum. Aksine İsrail ve Rusya ile tekrar diplomatik girişimlerin yaşanması, Körfez ülkeleri için zaten güvenli liman algısı, Kafkaslardan gelen yatırımcının bu ülkede kendine olanaklar ve yeni yaşam kurma çabası gibi olgular farklı coğrafyaların ilgisini artırıyor. Bu nedenle bu düşüşlere fazla anlam yüklememek lazım. Bölgesel merkez rolümüzün sağlamlaştırılması yönünde adımlarımızı daha net atalım. Yabancı sayısında sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum” dedi.