Yeni bir dönüşüm anlayışının 2015'te tartışılması lazım

14. Gayrimenkul Zirvesi'ne konuk olan Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu, kentsel dönüşümü değerlendirdi

14. Gayrimenkul Zirvesi 3 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti. Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektör temsilcileri, kamu yetkilileri ve uzmanlar bir araya gelerek, gayrimenkul sektöründeki önemli gelişmeleri değerlendirildiği 14. Gayrimenkul Zirvesi katılımcıları arasında Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu da yer aldı.

14. Gayrimenkul Zirvesi, zengin içeriği, sektörü yakından ilgilendiren konu başlıkları, çarpıcı konukları ve sürprizleriyle 2014 yılını değerlendirirken, 2015'in yeni rotası belirlendi. Bu konuda Emlakwebtv.com ekibine açıklamalarda bulunan Faruk Göksu 2014 yılını şu şekilde değerlendirdi:
2014 yılı kentsel dönüşüm açısından yoğun geçti. Büyük ölçekli projeler gerçekleşti. Büyük potansiyeleler yaratıldı, konut hacimleri gelişti. Satışlardan bunu anlıyoruz zaten. Çok proje yapıldı. Bunların yüzde 65 satılabilirliğe ulaştığını biliyoruz ama hızla da talebin arttığını biliyoruz. Özellikle uluslararası yatırımcıların özellikle İstanbul'da yatırım amaçlı birtakım projeleri olduğunu biliyoruz.

2015 yılında biraz temkinli olunması gerektiğini dile getiren Göksu sözlerine şöyle devam etti:
Sektör açısından baktığımızda mevcut bir stok var, bu stoğun yüzde 35'lik kısmının satılmadığını düşündüğümüzde temkinli olmamız gerekiyor. Ama bir de bina ve yaşam kalitesi riski var. Bu riski dikkate aldığımızda kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor ama gayrimenkul odaklı değil de başka yöntemleri yaklaşımları devreye sokmamız gerekiyor. Hükümet, belediye, halkın ve yatırımcıların bir araya gelerek yeni bir dönüşüm anlayışının 2015'te tartışılması lazım.