“Yer gösteren değil, yol gösteren olacağız”

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Dr. Gökhan Taş, yeni emlakçılık yasasının yürürlüğe girmesiyle beraber, mesleğin itibar kazanacağını ve mesleğin yer gösteren değil, yol gösteren olacağını söyledi.

Yeni emlakçılık yasası, gayrimenkul sektörü tarafından heyecanla bekleniyor. Çünkü yeni emlakçılık yasası, mesleğe belli başlı eğitim kriterleri getirirken, kayıt dışı çalışmanın da önüne geçiyor. Yasayla beraber emlakçılık mesleği tamamen gayrimenkul danışmanlığına dönüşüyor. Emlak komisyoncuları ve emlak müşavirleri olarak mesleği ikiye ayıran yasa, emlak müşavirlerinin de üniversite mezunu olması şartını getiriyor. Amerika’da gayrimenkul danışmanlığını ilk kez kurumsal hale getiren Coldwell Banker’ın Türkiye Başkanı Dr. Gökhan Taş ile yeni yasanın mesleğe getirecek etkilerini konuştuk. Taş, yasayla beraber, 6 ay teorik ve 6 ay pratik eğitim şartının geleceğini söyleyerek; bu işe girmek isteyenlerin, bu mesleğe inanmış ve bu mesleği geleceği olarak gören eğitimli kişiler olacağını belirtti. Taş, “Geçmişten beri bu işi yapan gayrimenkul danışmanları, yasa çıkmadan önce emlak komisyoncuları odasında kayıtları varsa bu işi yapmış sayılacaklar ve bir sınavdan sonra emlak komisyoncusu lisansını alabilecekler. Bu yasayla beraber kayıt dışı çalışan kişiler bir mağduriyet yaşayacaklar” dedi.

Mesleğin itibarı artacak
Gayrimenkul danışmanlığı, insanların hayatlarındaki en önemli alışverişe yol gösteriyor. Bu nedenle üniversite okumuş insanların aldıkları formasyonu çok önemli bulduğunu söyleyen Taş, “Ben üniversite okumuş insanların aldıkları formasyonla, hem bu işi yaparken daha verimli faydalı olabileceklerine inanıyorum, hem de üniversite mezuniyet şartı getirilmesinin mesleğin itibarını gerçekten arttıracağını düşünüyorum. Gayrimenkul danışmanlığı mesleğinde 500 bin liralık bir dairenin satışına aracılık ettiğiniz zaman, yüzde 3 artı kdv satıcıdan, yüzde 3 artı kdv alıcıdan aldığınızda toplamda 30 bin lira gibi bir hizmet bedeli almış oluyorsunuz. Bu bedel gerçekten Türkiye’de üniversite mezunu insanların aldığı bedellerle mukayese edildiğinde çok büyük bir bedel. Dolayısıyla bu işi daha profesyonel, daha kurumsal yapabilmenin yolu, daha eğitimli olabilmekten geçiyor” diye konuştu.

20. yüzyıl emlakçıların, 21. yüzyıl gayrimenkul danışmanlarının dönemi
21. yüzyılda her şey değişiyor. Konut edinme yaşı 43’ten 35’e iniyor. İnsanlar 20’li yaşlarında evlenmeseler bile ailelerinin yanından ayrılıp kendi evlerine taşınıyorlar. Gayrimenkulü ise sadece bir barınma ihtiyacı değil, aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da görüyorlar. Bu nedenlerle Taş, “Değişen dünya ile beraber yasanın da sayesinde sektörün yer gösterenden, yol gösterene doğru döndüğünü düşünüyorum. 20. yüzyıl özellikle Türkiye’de insanların konutu sadece barınma ihtiyacı için aldığı, üretiminin de çok fazla olmadığı, insanların gelirinin çok fazla olmadığı, konut edinme finansmanının da çok mümkün olmadığı bir yüzyıldı. Bu nedenle 20. yüzyılda insanların aracıdan beklediği şey, sadece satılık olan yerleri göstermesiydi. Fakat 21. yüzyılda her şey değişiyor. Konut edinme yaşı, 43’ten 35’e indi. Artık yeni bir nesil var. Biz de Coldwell Banker olarak Y kuşağı dediğimiz bu yeni nesli hedef kitlemiz olarak görüyoruz. Bu kişiler belirli bir hizmet kalitesi istiyorlar. Karşılarında kurumsal bir yapı görmek istiyorlar. Bu insanlar gayrimenkul yatırımı yapacakken nerede nasıl yapağını bilmek istiyor. Dolayısıyla 20. yüzyıl emlakçıların yüzyılıydı, 21. yüzyıl gayrimenkul danışmanlarının yüzyılı. Bu anlamda da bu yasa, artık işin emlakçılıktan aracılıktan, profesyonel gayrimenkul danışmanlığına dönmesini sağlayacak bir yasa” diye konuştu.

Firma Bilgisi: coldwell banker