Yerel yatırımlarda İlbank imzası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu İlbank 2013 yılında büyük bir başarı grafiği elde ederek 433 projeyi sonuçlandırdı

Yerel yatırımlarda İlbank imzası

20 Ocak 2014 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu İlbank 2013 yılında büyük bir başarı grafiği elde ederek 433 projeyi sonuçlandırdı. Türkiye’nin her bölgesinde halen çalışmaları devam eden 2 bin 49 şantiyelerinin bulunduğunu söyleyen Genel Müdür V. Tuncay Karaman, bu şantiyelerde aynı zamanda binlerce kişiye istihdam sağlandığına ve piyasanın canlanmasına katkıda bulunduklarına dikkat çekti.

İller Bankası Genel Müdür Vekili Tuncay Karaman 2013 yılı için yaptığı değerlendirmede "Yerel yönetimlerimize sağladığımız kredi, yatırım ve hibe kaynaklarda önceki yıllara oranla önemli artışlar kaydettik. Son yıllardaki istikrarlı büyüme hedefimizin 2013 yılı toplam rakamlarına yansıdığını görmekten büyük gurur duyuyoruz. Yatırım ve finansal alandaki bu başarılarımızı paydaşlarımız olan belediyelerimizin de bizimle birlikte büyümelerinin bir kanıtı olarak görüyoruz." şeklinde konuştu.

Belediyelere 3.5 milyar TL kredi
Karaman geçtiğimiz yıl içerisinde yerel yönetimlere altyapı, üstyapı, malzeme, kamulaştırma ve proje işleri için 3.5 milyar TL kredi sağlandığını kaydetti. 2013 yılında 279 belediyeye Banka karından 10 milyon TL civarında acil içmesuyu ihtiyaç ödeneğinden içmesuyu amaçlı boru hibesi tahsis edildiğini belirten Karaman "Banka karından ayrıca 30 İl Özel İdareye kırsal projeler kapsamında kullanılmak üzere 116 iş için 65 milyon TL tutarında hibe ödeneği tahsis edilmiştir." diye konuştu.

Türkiye’nin her yerinde bir şantiyemiz var
İller Bankasının 2013 yılı bütçe dönemi yatırım ve finansman faaliyetlerini de değerlendiren Karaman, ülkemizin hemen her bölgesine yayılmış olan 2.049 altyapı ve üstyapı yapım işi hizmetlerinin yürütüldüğünü belirtti. Karaman "İller Bankası Türkiye'nin 2.049 ayrı noktasında yerel yönetimlerin yatırım projelerinin tamamına veya bir kısmına finansman sağladığı şantiyeleri ile çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir. Bu projelerde İlbank personeli dışında yüklenici firmalarda çalışan 20 bin kişiye sigortalı iş olanağı sağlanmakta olup aileleri ile birlikte düşünüldüğünde 80-100 bin kişiye katkı sağlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında İller Bankası yerel yönetimlere hizmet verirken aynı zamanda ülkemiz istihdamına da önemli katkı sunmaktadır.” dedi.

900 milyonluk araç gereç kredisi
Genel Müdür Karaman, şantiyelerde binlerce ton demir, çimento, boru gibi malzemenin kullanılması ile piyasanın canlanmasına ve nakit sirkülasyonuna katkı sağladıklarına dikkat çekerek, “Yalnızca 2013 yılında Bankamız tarafından yerel yönetimlere malzeme araç gereç sektöründe 900 milyon TL’lik kredi tahsisi yapılmıştır. Bu paranın piyasada dolaşması ile piyasaların canlanmasına da önemli katkı sağladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Belediyelere 433 proje teslim edildi
Banka olarak 2013 yılını çok yoğun geçirdiklerine ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak sürekli yeni projelerle açılım sağladıklarına dikkat çeken Karaman, geçtiğimiz yıl içerisinde 433 tesisin belediyelerin hizmetine sunulduğunu kaydederek bu hizmetler içinde 68 harita, 38 imar planı, 73 içme suyu tesisi, 70 diğer altyapı tesisi, 76 atık su şebeke tesisi, 9 atık su arıtma tesisi, 3 deniz deşarjı, 96 çeşitli kentsel üstyapı tesisinin yer aldığını ifade etti.