Yeşil bina nasıl yapılır?

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil neden yaşil binalar gereklidir ve yeşil binalar nasıl inşa edilir sorularını yanıtladı.

Dünyada enerji tüketiminin yüzde 40'ını binalar yapıyor. Bu da doğaya en çok yükü binalar veriyor demek oluyor. Bu nedenle daha az enerji tüketen, doğayla ve çevresiyle uyumlu binalar inşa etmek sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gündeminde. ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, her bir binanın doğaya bir saldırı olduğunu belirterek "Binaları yaparken bu saldırıyı en aza indirmemiz gerekiyor. Sadece yaparken değil, içinde yaşarken de doğaya zarar vermeden yaşamamız gerekiyor. Enerji tüketiminin yüzde 40'ını binalar yapıyor. Bizler de binaları kullanırken enerjiyi gereğinden fazla tüketmeye devam ediyoruz" dedi. 
Yeşil bina yapılırken öncelikle bina yapımı için uygun bir arazi seçilmesi gerektiğini, her boş alana bina yapılamayacağını söyleyen Özdil, " Binalarda suyu, ısıyı ve ışığı çok idareli şekilde kullanmamız gerekiyor. Hazırladığımız ÇEDBİK Ulusal Bina Sertifikası'nda yeni yapılan konutlar için çevre dostu binalar nasıl yapılır buna kılavuz oluyoruz" diye konuştu.