"Zenginler nereden gayrimenkul alıyorsa, oradan alın"

En kazançlı ve güvenli yatırım aracı olan gayrimenkul yatırımı, nereye yapılmalı diye sorduk. Coldwell Banker Türkiye Başkanı Dr. Gökhan Taş ilk olarak zenginlerin yatırım yaptığı yerleri işaret etti.

Gayrimenkule yatırım yapmak her zaman için her yerde en kazançlı ve güvenli yatırım aracı olarak belirlense de, bazı bölgeler bazı zamanlarda diğerlerine göre daha çok ve daha hızlı değerleniyor. Peki ama gayrimenkul yatırımı yapmak istediğimizde değeri diğerlerine göre daha çok ve daha hızlı artacak bölgeleri nasıl anlayacağız, neye göre karar vereceğiz? Gayrimenkul yatırımı nereye yapılmalı diye bir bilene danıştık ve gayrimenkul yatırımı yapılacak bölgeleri Coldwell Banker Türkiye Başkanı Dr. Gökhan Taş’a sorduk. Taş, gayrimenkule yatırım yaparken hiçbir veriye sahip değilseniz bile, hangi şehirde olursanız olun oranın zenginleri nereye gayrimenkul yatırımı yapıyorlarsa siz de oraya yapın diyor.

“Hangi şehirde bulunuyorsanız bulunun o şehrin zenginleri nereden gayrimenkul yatırımı yapıyorlarsa siz de oradan gayrimenkul yatırımı yapın. Zengin gider oradan  5 dönüm arsa alır, siz 500 metrekare alın, hatta 50 metrekare alın, ama mutlaka zenginin aldığı yerden alın.”

Ulaşım projelerini takip edin
Gayrimenkul yatırımı yaparken bölge seçiminde en önemli etken, yeni ulaşım projeleri. Ulaşım alt yapılarını takip ederek, projesi onaylanmış yerlerden gayrimenkul yatırımı yapılmasını tavsiye eden Taş, “Örneğin Bolu’dasınız ve Bolu’da da bir metro hattı yapılacak. Hattın uç noktası, şu anda çok fazla oturanın olmadığı, yeni imarın çıktığı bir yer. İşte oradan gayrimenkul alın, yeni gelişmeye başlayan yerler her zaman olmuş yerlerden daha çok prim ve değer kazanır” dedi.

Bu anlamda 3. köprünün akslarının, metro güzergahlarının olduğu bölgelerin ve 3. havalimanı akslarının İstanbul için ciddi anlamda değerlenecek bölgeler olduğunu söyeleyen Taş, Türkiye genelinde Balıkesir, Çanakkale ve Bursa’nın yeni projeler ve ulaşım yatırımları sayesinde gayrimenkulde kazandıracak bölgeler olduğunu söyledi. Taş,

“Balıkesir’de çok ciddi projeler var. Bu yüzde Balıkesir önümüzdeki dönemlerde ciddi şekilde değerlenecek. Çanakkale’de köprü yapılacak olması Çanakkale’nin değerini çok ciddi oranda arttıracak. Bursa’da özellikle Balat bölgesinde çok ciddi anlamda hareketlilik var” dedi.
Antalya’da ise  gayrimenkul fiyatlarının hala yükselme potansiyeli taşıdığını, çünkü arzın hala talebi karşılamadığını, oranın da yatırım için avantajlı olduğunu belirtti.  

Firma Bilgisi: coldwell banker