2013'ün ilk yarısında gayrimenkul sektörü

Gayrimenkul sektörünün ilk altı ayını değerlendirdiğimizde ocak ayının yeni KDV düzenlemesi ile geçtiğini ayrıca 2B, mütekabiliyet ve afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkındaki kanunun gündemde olduğunu görmekteyiz

Makbule Yönel Maya - TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü
29 Temmuz 2013 / Emlakwebtv Köşe Videosu

Gayrimenkul sektörünü ilk altı ay için değerlendirdiğimizde ocak ayının yeni kdv düzenlemesi ile geçtiğini söylemek mümkün.  Kdv düzenlemesi ile ilgili yeni yasal düzenlemeler basında epey bir süre yankı bulsa da bir süre sonra alışılmış gündem maddesi haline geldi. KDV düzenlemesinin dışında geçtiğimiz yıl onaylanan ve 2013’ün ilk yarısında da yankıları devam eden 2B, mütekabiliyet ve afet riskli alanların dönüşümü hakkındaki kanun yine gündemde oldukça fazla yer meşgul etti.

Bu 3 kanun içinde değerlendirdiğimizde en fazla gündemi oluşturan afet riskli alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanundu. 2013 yılı başından itibaren ilk altı ayda özellikle bu kanun kapsamında ilan edilen riskli alanların sayısının epey arttığını gözlemledik. Bunların içinde Esenler, Gaziosmanpaşa, Sarıyer ve son olarak Kadıköy Fikirtepe civarı bu bölgelere örnek teşkil eden yerlerdi. Bunun dışında ilk 6 aya baktığımızda ağırlıklı olarak konut kredilerinde de önemli gelişmelerin olduğu bir ilk altı ay gördük. Özellikle mayıs ayındaki konut kredilerindeki yeni indirimler sayesinde refinansman ve yeni konut alımlarında bir hızlanmayı piyasadan da bankalardan da takip ettik. Bu süreç içinde birçok konut kredisi kullanmış bireysel tüketicilerin çoğunluğu ağırlıklı olarak refinansman modeli ile daha düşük kredi faiz oranı ile yine kredilerini yeniden yapılandırdılar. Haziran ayı bitimine geldiğimizde ise dünyadaki gelişmeler ile beraber bu kredi oranlarında çok düşük de olsa bir yükselme oldu. Bu yükselmeye bağlı olarakta bundan sonraki altı ayda yine mayıs ayındaki gibi kredi faiz oranlarının değil de bir miktar daha üstünde faiz oranlarının seyredeceğini düşünüyoruz. Bu süreçte de neler olacaktır. Bankalar ağırlıklı olarak konut kredisi ile ilgili beklentilerini karşılamışlardır diye düşünüyoruz. Çünkü geçtiğimiz yıl ile bu yılı kıyasladığımızda konut kredilerindeki artış oranlarının %26 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki ikinci altı ayda ağırlığın daha çok kurumsal ve ticari kredilere kaymasının muhtemel olduğunu düşünmekteyiz.

Bunun dışında, ilk altı aya baktığımızda konut satışlarının özellikle İstanbul Ankara İzmir gibi büyük illerde konut kredi faiz oranlarının da cazip olması ile bir miktar artış gösterdiğini hem Merkez Bankası verilerinden hem yaptığımız çalışmalardan gözlemledik. Şöyle ki İstanbulda merkez bankası verilerine göre yaklaşık %17’lik bir konut fiyat artışı oranını gördük geçtiğimiz yıl ile kıyasladığımızda. Bunun yine Ankara ve İzmir içinde %10 - %9 seviyelerinde gerçekleştiğini gördük. Türkiye geneline baktığımızda da bu konut kredilerindeki iyimser havanın konut satış fiyatlarında yaklaşık %10’luk bir endeks artışı olduğunu görmekteyiz. 

Firma Bilgisi: Inda Gayrimenkul