Esenler'de 75 bin konut 5 senede dönüşecek

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Metris Kışlası'nın içinde bulunduğu arazinin 15 Temmuz Şehitler Parkı'na dönüşümü ve askeri araziye kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında kamuoyuna bilgi verdi

Esenler'de 75 bin konut 5 senede dönüşecek

Uzun yıllar boyunca Metris Kışlası olarak kullanılan arazinin 236 bin metrekarelik kısmı, 15 Temmuz'un anısına parka dönüştürülüyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, arazi üzerindeki dönüşümün doğal yapıya dokunmayacağı ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren vatandaşların anısını taşıyacak bir yaşam alanı haline dönüştürüleceğini açıkladı. 

45 bin konut askeri rezerv alanına taşınacak

Göksu, 2006 yılı verilerine göre ilçedeki problemli konut sayısının 100 bin adet olduğunu ve ilçenin yapı stoku açısından problem taşıdığını belirterek,26 bin konutun yenilenme işlemlerinin tamamlandığını vurguladı. Geriye kalan 74 bin konutun yenileme stratejisi ile zamana yayılan bir dönüşüm projesine dahil edildiğini söyleyen Göksu:

"Esenler"in toplam yüzölçümü 18.5 kilometrekare. 18.5 kilometrekare yüz ölçümü içinde  yapılaşmış esenler 7.4 kilometrekare düzeyinde. İstanbul"un yapı stokunun en yüksek yoğunluğa sahip olduğu yer burası. Yenileşme hareketini çok hızlı biçimde yürütmemiz gerekiyor. Askeri alan belediyemize rezerv alan olarak devredildi. Biz de bu askeri araziyle ilgili plan ve projelerimizi bitirdik..." dedi. 

Başkan Göksu, hazırlanan projelerin geçen hafta itibarıyla Bakanlığa sunulduğunu ve bu hafta içinde de resmi süreçlerin başlayacağı bilgisini vererek : "74 bin konutun 40 ya da 45 binini rezerv alana transferle dönüştüreceğiz. Transfer edilen konutların yerleri ise yapılaşmaya açılmayacak. Kent meydanı, pork, okul gibi kent donatısı için kritik merkezlere dönüşecek..." ifadelerini kullandı.

Esenler"in büyük dönüşümü 5 yıl sürecek

Geri kalan 34 bin adetlik konutun da yerinde dönüşüm ya da belirlenecek yeni rezerve alanlara transfer yoluyla yenileneceğini aktaran Göksu bir aksilik olmadığı taktirde tüm bu dönüşümü 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamak istediklerine de dikkat çekti. Göksu yürütülen çalışmalardaki temel hedeflerinin depreme hazırlık olduğunu ve hangi binalara öncelik tanınacağına ilişkin incelemelerin bitirildiğini hatırlatarak: "Öncelikli olarak transfer edeceğimiz bölgeler bugüne dek imar kısıtlaması çekmiş bölgeler olacak. Bundan dolayı da hiç bir işlem yapamamış ve depremde zarar görme olasılığı yüksek yerler olacak..." şeklinde konuştu. 

Metris Kışlası arazisine dünyanın en büyük parkı kurulacak

Düzenlediği basın toplantısından 1912 yılından bu yana Metris Kışlası olarak kullanılmakta olan Metris Kışlası Arazisi'nde yürütülmekte olan dönüşüm ile ilgili olarak bilgi veren Göksu, askeri arazi üzerine dünyanın en büyük şehir parkının kurulacağını açıkladı. Göksu, askeri arazilerin bir kısmının, darbe öncesinde Belediyeye tahsis edilmiş olduğunu hatırlatarak: "Bu süreç 15 Temmuz sonrasında hızlandı. Çalışmalarımıza başladık ve 11 adet tematik parkın hayata geçirilmesi hedefini belirledik..." dedi. 

Farklı temalarda çok sayıda park

Esenler Belediyesi'nin farklı temalar içeren çok sayıda park inşa etmeye hazırlanacağını da söyleyen Göksu "Askeri bölgede 3.3 milyon metrekarelik park yapılıyor. Bu parklardan biri 2 milyon 680 bin metrekare ve tek parça park olacak ki bu da dünyanın en büyük kent parkının kurulacağı anlamına gelir. Bu park için 20 bin civarında konut ortadan kaldırılacak ve park üretimi gerçekleşmiş olacak..." dedi.