inşaat şirketlerine soruldu, 'Konutta balon var mı?'

Yerli ve yabancı yatırımcıların yakından takip ettiği Türkiye gayrimenkul piyasasında “konutta balon var” iddiaları kafaları karıştırmış durumda. Konutta kar marjının oldukça düşük olduğunu vurgulayan inşaat şirketleri ise bu iddiayı reddediyor

Emlakwebtv/Haber: Bülent Yoldaş - Kamera: Ali Budak
Türkiye gayrimenkul piyasasının gündemine düşen “konutta balon var” iddiaları yerli ve yabancı yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Yatırımcılar karar vermekte zorlanırken inşaat şirketleri ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor.

Gayrimenkulde balon olması için en az 15 yıl beklemek gerektiğini söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bugünkü piyasa koşullarında konutta balon olmadığını belirtiyor.

Türkiye’de bir emlak balonundan söz edilemeyeceğini vurgulayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise konuta olan ihtiyacın giderek artacağını ifade ediyor.

Kurum, “Kişi başına düşen milli gelirin 2015’te 13 bin dolar seviyelerinde olması öngörülüyor. 75.6 milyonluk Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısı 30 yaşın altında. Türkiye’de nüfus artış hızı ise yüzde 1. Bu veriler konuta olan talebin tartışmasız bir şekilde artarak devam edeceğini ortaya koyuyor” diyor.