Isı yalıtımı kentsel dönüşümün finansman kaynağı olabilir mi?

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa, Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması'nın sonuçlarını değerlendirdi

emlakwebtv

İş dünyasında yeni yol haritalarının geliştirilmesi amacıyla bilgi merkezi olarak faaliyet gösteren Sürdürülebilirlik Akademisi’nin sürdürülebilirlikle ilgili araştırmalarından bir yenisi de Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması.

Araştırma sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuştuğumuz Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa "Binalardaki enerji tüketiminin toplam enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olduğu dikkate alındığında, ısı yalıtımının kentsel dönüşümün gizli finansman kaynağı olabileceğini söyleyebiliriz." dedi.

"Sürdürülebilirlik Akademisi olarak sürdürülebilir gelecek ve kalkınma için iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerinin yerleşimini hızlandırmak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz araştırmalarla bireylerin algı düzeylerini ölçümleyerek kamu, özel sektör ve sivil toplum çalışmalarına yön vermeyi ve yol göstermeyi amaçlıyoruz.

Cari açığımızın en önemli kalemini oluşturan enerji giderlerinin azaltılması ve sürdürülebilir gelecek için kaynak tüketimi ve bireylerin bilinçlendirilmesi çalışmalarında önemli ölçüde yol göstereceğine ve yön vereceğine inandığımız araştırmamızın sonuçlarının kamu ve özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına önemli katkılarının olacağına inanıyoruz. Binalardaki enerji tüketiminin toplam enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olduğu dikkate alındığında, ısı yalıtımının kentsel dönüşümün gizli finansman kaynağı olabileceğini söyleyebiliriz.

Araştırmamızın gerçekleştirilmesi sırasında bize destek olan Capatect’e çok teşekkür ederiz. Araştırma şirketi 7P’ye de katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz. 3 yıldır gerçekleştirdiğimiz Yeşil Tüketim Araştırması’nda olduğu gibi, Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması’nın da her yıl tekrarlanacağı bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Önümüzdeki dönemde de sürecek olan araştırma çalışmalarımız kapsamında işbirliğimizin devamını diliyoruz. Sürdürülebilir gelecek ancak güçlü birliktelikler ve işbirlikleri ile gerçekleşecektir."