Maketten satış nasıl yapılır?

Avukat Süha Fazlı Erik, “Danışma Ücrete Tabi Değil” programında bu hafta “maketten satışa getirilen yeni düzenlemeleri” anlatıyor

23 Ocak 2014 / emlakwebtv
Avukat Süha Fazlı Erik, “Danışma Ücrete Tabi Değil” programında Emlakwebtv izleyicilerden gelen soruları cevaplamaya devam ediyor. Erik, bu haftaki programda maketten satışa getirilen yeni düzenlemeleri anlattı.

Avukat Süha Fazlı Erik, “Maketten satış nasıl yapılır?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Maketten satışa müteahhidin inşaat (yapı) ruhsatı alması şartı getirildi. Geçmişte sadece arsa payı karşılığı sözleşme yapıp bu sözleşmeden elde edeceği haklara güvenerek tüketicilere satış yapan birçok şirket vardı. Daha sonra şirketler inşaat ruhsatlarını alamadılar ve tüketiciler de çok mağdur oldu. Eskiden de maketten satış yapabilmek için kampanyalı satış izniniz olması gerekiyordu. Fakat bir denetim mekanizması yoktu. Ancak bu sefer açık bir yaptırım var. İnşaat ruhsatı olmayan müteahhitler 100 bin TL idari para cezası ödeyecek. Ayrıca maketten satışlar artık noterden satış vaadi ya da tapudan resmi senet düzenlemek suretiyle yapılacak. Bunu yapmayan müteahhitler bağımsız bölüm başına 1.000 TL para cezası ödeyecek.”  

“Danışma Ücrete Tabi Değil” programına info@emlakwebtv.com’a sorularınızı göndererek katılabilirsiniz.