AK Parti'nin seçim beyannamesini mega projeler şekillendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran seçimleri öncesinde AK Parti'nin seçim beyannamesini kamuoyu ile paylaştı. Seçim beyannamesinde başta mega ölçekli projeler olmak üzere dev yatırıların büyük bir yer tuttuğu görüldü

AK Parti'nin seçim beyannamesini mega projeler şekillendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran seçimleri öncesinde AK Parti'nin seçim beyannamesini kamuoyu ile paylaştı. Partisi tarafından sunulan vaatler içinde ulaştırma projelerinin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi binasından, Demokrası ve Özgürlükler Adası'na kadar çok sayıda projenin hayata geçirileceğine dikkat çekti. 

Seçim beyannamesinde yer alan porjeler 

AK Parti'nin Türkiye'ye önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini, halen devam eden projelerin yanı sıra açıklanacak yeni projelerin de bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "146 projeyi tek tek anlatmak uzun zaman alacak. Bunun için bire ikişer örnekleri paylaşayım." dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin seçim beyannamesinde öne çıkan projeler:

- Atatürk Kültür Merkezi: "Taksim meydanındaki o meşhur AKM'yi yıktık. Onun yerine İstanbul'da Türkiye'nin en önemli birincil opera binasını yapıyoruz. Çok amaçlı ve muhteşem bir bina. Önümüzdeki yıl hizmete girecek."

- Yassıada Projesi: 27 Mayıs ihtilalı sonrasında Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanma sürecinin gerçekleştirildiği Yassıada'nın dönüşümü projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yassıada'da inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yassıada'yı, yaslı ada olmaktan çıkartıp, demokrasi ve özgürlükler adası yapacağız. Ara sıra üzeride dolaşıp kontrol ediyorum. Muhteşem bir eser meydana geliyor."

 

AK Parti'nin seçim beyannamesini mega projeler şekillendirdi

 

- İzmir - İstanbul Otoyolu Projesi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu ulaşımını 3.5 saate indirmesi beklenen İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi ile ilgili olarak da: "İstanbul-İzmir Otoyolu'nun tamamını önümüzdeki yılın sonuna kadar hizmete açıyoruz." ifaedelerini kullandı. 

- Kanal İstanbul Projesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesinin yalnızca Türkiye açısından değil, dünya açısından da dev bir proje olduğunu vurgulayarak: "Gecikmeli de olsa sözümüzü tutuyoruz. Yeni dönemde bu projeye de başlayarak bu işi de halledeceğiz. Karadeniz ve Marmara'ya 45 kilometrelik kanalla birbirine bağlayacağız. Tüm bölgenin çehresi değişecek. Finansman konusunda da büyük görüşmeler yaptık." ifadelerini kullandı. 

 

AK Parti'nin seçim beyannamesini mega projeler şekillendirdi

 

- İstanbul Üçüncü Havalimanı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüzde 90 oranında tamamlanan İstanbul Üçüncü Havalimanı'yla ilgili değerlendirmesinde de: "Türkiye'nin prestij projelerinden biri. 29 Ekim'de hizmete açıyoruz. Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane, Yozgat, Karaman, Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya gibi havalimanlarını da birkaç yıl içinde tamamlayacağız." şeklinde konuştu. 

- Mersin'den sonra Sinop'ta Nükleer: "Mersin Akkuyu'da Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin inşası devam ediyor. Santralin ilk ünitesi 2023 yılında devreye alınacak Sinop'taki santral ile ilgili çalışmalar da devam ediyor."

- Çanakkale Köprüsü ve bağlantılı otoyol projeleri: Partisinin seçim vaatleri içinde mega ölçekli ulaştırma yatırımlarının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu'nun da önümüzdeki yıl büyük oranda tamamlanacağını dile getirdi. 195 Çanakkale Köprüsü'nün de içinde yer aldığı Tekirdağ-Balıkesir Otoyolu'nu 2022 yılına dek tamamlamayı planlıyoruz." dedi. 

 

AK Parti'nin seçim beyannamesini mega projeler şekillendirdi

 

- 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli: "Denizin altından üç katlı tünel geçecek. En altta raylı sistem, onun üstündeki iki katta da lastikli sistem olacak. Dünyada bir ilk olacak. Raylı sistem İstanbul'un 9 raylı sistemi ile birbirine entegre olacak." dedi.