Kira yardımı nasıl alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalarda yaşayanların mağduriyetini gidermek için kira yardımı çözümü sunmuştur. Peki kira yardımı nasıl alınır?

Kira yardımı nasıl alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalarda yaşayanların mağduriyetini gidermek için kira yardımı çözümü sunmuştur. Peki kira yardımı nasıl alınır? Deprem kuşağında yer alan Türkiye için, herhangi bir deprem riskine karşı önlemler ve çalışmalar hızla devam ediyor. 

Deprem riskine karşı alınan önlemlerin başında kentsel dönüşüm çalışmaları geliyor. Binaları yıkılan daire sahiplerinin mağduriyetini önlemek amacı ile yıkılan bina yenilenene kadar kira yardımı veriliyor. Deprem risk raporu alınan binayı, bakanlık onaylarsa kentsel dönüşüme giriyor. Binanız kentsel dönüşüme girdiği andan itibaren eğer daire sahibi iseniz kira yardımı almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

 

Kira yardımı nasıl alınır?

 

Kira yardımı ne kadar?

Kira yardımı ise aylık 680 TL, yardım süresi ise 18 ayı geçemiyor. Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor. Kentsel dönüşüm için yapılan kira yardımı 18 ay sürüyor. Yardım bedeli ve taşınma bedeli de hesaplandığında 5 aylık peşin ödeme yapılabiliyor.

Eğer ki kentsel dönüşüme girmiş bir binada kiracı iseniz, en az bir sene kiracı olmanız ve ispatlamanız gerekiyor. Bunu kanıtlamak için elektrik faturası, kira kontratı gibi belgeler yeterli olacaktır. Bu belgeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bulunduğunuz bölgedeki temsilciliklerine başvuruyor ve kira yardımı almaya hak kazanıyorsunuz. 1 senedir kiracı olduğunuzu ispatladıktan sonra iki adet yardım alabiliyorsunuz. Birincisi taşınma yardımı, ikincisi ise tekrar kiraya çıkmak istemez ev almak isterseniz devlet, bankalar aracılığı ile aylık 0,35 faiz ile 100 bin TL kredi veriyor. 

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 

- Uygulama alanında, riskli alan veya rezerv alanı belirlenmesine ilişkin karar ve tapu belgesine istinaden ilgili kuruma,

- Uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda, riskli yapı tespitine ilişkin rapor ve tapu belgesine istinaden Müdürlüğümüze yapılır.

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından yapılacak kira yardımları;

- Uygulama alanında kira yardımı talebinin uygulamayı yapan İdare veya TOKİ’ce uygun görülmesi ve onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilmesi üzerine, ilgililerine ödenmek üzere İdare veya TOKİ’nin hesabına,

- Uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda kira yardımı talebinin Müdürlükçe uygun görülmesi ve onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilmesi üzerine, doğrudan riskli yapı maliklerinin hesap numaralarına yapılır.