Prestij’in yeni adresi Basın Ekspres - Güneşli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan İstanbul Stratejik Planı’nda Prestij Hizmet Alanı ve Merkezi İş Alanı olarak tanımlanan Basın Ekspres aksı ve Güneşli’de hayata geçen yatırımlar, bölgenin yakın gelecekte İstanbul’un en prestijli ofis bölgesi olacağına işaret ediyor

Hızla gelişen İstanbul gayrimenkul piyasasında, Avrupa yakasında en dikkat çeken bölgelerinin başında Basın Ekspres aksı ve Güneşli geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan İstanbul Stratejik Planı’nda Prestij Hizmet Alanı ve Merkezi İş Alanı olarak tanımlanan Basın Ekspres aksı ve Güneşli’de hayata geçen yatırımlar, bölgenin yakın gelecekte İstanbul’un en prestijli ofis bölgesi olacağına işaret ediyor. 

Eski sanayi alanlarının dönüşümünün, büyük ölçekli konsept projelerin hayata geçmesine olanak sağladığı Basın Ekspres ve Güneşli’de 30’un üzerinde konut, onlarca otel, prestijli A sınıfı ofis yatırımı bulunuyor. İstanbul’un geleceğine şekil verecek mega projelere yakınlığıyla da dikkat çeken bölge, E-5, TEM, ve sahil yolunu birbirine bağlayan bir kavşak noktası oluşturuyor. Kuzey Marmara Otoyolu’na da bağlantısı bulunan Basın Ekspres aksı, metro ve raylı sistem yatırımlarıyla da İstanbul’un en ulaşılabilir bölgelerinden biri haline gelecek.

Atatürk Havalimanı’na ve hayata geçirilecek 3. Havalimanı ile mevcut ve planlanan kongre, fuar alanlarına yakınlığıyla dikkat çeken Basın Ekspres ve Güneşli Bölgesi, A sınıf ofis projelerine de ev sahipliği yapacak. Balance Gayrimenkul tarafından geliştirilen bölgenin ilk A sınıfı ofis projesi olan Balance Güneşli, bölgedeki nitelikli ofis projelerinin öncülüğünü üstlenmiş durumda.

Balance Güneşli projesinin sunduğu A Plus çözümler için tıklayınız

Gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yatırımda kar getiren bölge olarak değerlendirilen Basın Ekspres yolu, özellikle son yıllarda yapılan ulaşım yatırımları ile de stratejik önemini artırıyor. Kendi bölgesel dinamiklerini oluşturarak iş dünyasının yeni buluşma noktası haline gelen  Basın Ekspres yolunun, İstanbul’da yeni ofis ihtiyacı olan şirketlere ve Anadolu’nun gelişen şirketlerine ev sahipliği yapması öngörülüyor.

Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban: A plus ofiste ilk tercih Basın Ekspres olacak

Basın Ekspres Yolu’nun geçmişte protokol yolu özelliği ile ön plana çıktığını hatırlatan Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, bölgenin bugün de bu özelliğini koruduğunu söyledi. İsmail Çoban, Basın Ekspres aksının İstanbul Avrupa yakasında Maslak’tan sonra Merkezi İş Alanı (MİA) olarak tanımlandığına dikkat çekerek, bu süreçle birlikte sanayi alanlarının şehrin dışına çıktığına, boşalan arazilere 5 yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, konut ve Balance Güneşli gibi A Plus ofis projeleri yapılmaya başlandığını kaydetti.

Balance Güneşli her ihtiyaca uygun ofis çözümleri sunuyor, detaylar için tıklayınız.

Basın Ekspres ve Güneşli’nin gerek Atatürk Havalimanı, gerekse yapılmakta olan 3’ncü havalimanına en yakın Merkezi İş Alanı olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Çoban, nitelikli A plus ofis ihtiyacı olan şirketlerin ilk alternatifinin bu bölge olacağının altını çizdi. Çoban özellikle Anadolu’daki şirketlerin ve iş insanlarının İstanbul’daki ofis ihtiyaçları için Basın Ekspres ve Güneşli’yi tercih edeceklerini söyledi.

Bölgede kamu yatırımlarına hız verildiğinin altını çizen Çoban, yatırımı planlanan ve devam eden 4 metro hattının bölgenin etrafını sardığını, bunun da önemli bir ulaşım avantajı sağlayacağına değindi. İsmail Çoban, bölgeye olan inançlarından dolayı Basın Ekspres ve Güneşli’nin tek A Plus ofis projesi yatırımını hayata geçirdiklerini vurgulayarak, projenin 4 katında sahibi oldukları Şölen Çikolata’nın merkezinin yer alacağını açıkladı.

Kullanılan malzemeden, çevre düzenlemesine, zemin etüdünden, inşaat kalitesine,  teknik donanımdan, otomasyona  ve  teknolojik  imkanlara tüm detayları en ince ayrıntısına kadar düşündüklerini belirten Çoban İstanbul'un en prestijli ofis projesine imza attıklarını belirtiyor.

Balance Güneşli projesinin yer bilgisine ulaşmak için tıklayınız

Çalışanların tüm ihtiyaçlarını gözeterek, daha verimli ve yaratıcı çalışma ortamları sunmak amacı ile "yeni nesil ofis yaşamı" nın en iyi örneğini ortaya koyuyoruz diyen İsmail Çoban , Plaza Ofis, Cadde Ofis, Loft Ofis, Stüdyo Ofisler olmak üzere büyük ve küçük ölçekli şirketlerin her türlü ofis ihtiyacına yönelik alanların yaratıldığı vurguluyor.  Şirketlere teknik ve sosyal açıdan ayrıcalıklı       hizmetler sunulduğunun altını çizen Çoban  Balance Güneşli,  24 saat yaşayan bir proje, yaklaşık  700 m2 lik  sosyal tesiste,  fitness salonu, sauna ve buhar odaları, pilates stüdyoları, cafe/restoran, müzik odası, hobi odaları, cep sineması gibi bir çok aktivite olanağı mevcut diyor.

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök: ‘Basın Ekspres prestijin sembolü olacak’

Basın Ekspres  ve Güneşli’de bir çok yatırıma imza atan Mar Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök de bögenin ulaşım avantajlarına dikkat çekerek, “Basın Ekspres aksının en büyük özelliği, E-5, TEM, Sahil Yolu ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi döt ana arteri birbirine bağlayan bir kavşak noktası olmasıdır” diye konuştu. Bölgenin Prestij Hizmet Alanı olarak tanımlandığını hatırlatan Özkök, eski sanayi alanlarının dönüşerek, otel, konut, rezidans ve ofis yatırımlarının hız kazandığını ifade etti. Özkök, geçtiğimiz haftalarda bölgeden geçecek olan metro hatlarından birinin ihalesinin tamamlanarak yapımına başlandığını açıklayarak, Mahmutköy – Mecidiyeköy ve Mahmutköy – Ataköy metro hatlarının tamamlanmasıyla ulaşım açısından bölgenin rahatlayacağını ve değer kazanacağının altını çizdi.

Yiğit Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Yiğit: ‘Basın Ekspres yabancı yatırımcının da dikkatini çekiyor’

İstanbul’da ilk yatırımları için Güneşli Basın Ekspres aksını tercih ettiklerini açıklayan Yiğit Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Yiğit, Merkezi İş Alanı (MİA) olarak belirlenen Basın Ekspres hattının ulaşım akslarının kavşak noktasında olması ve havaalanına yakın konumuyla eşsiz bir bölge olduğu değerlendirmesini yaptı. Önder Yiğit, bölgesel bir merkez olarak gelişen Basın Ekspres’in, yeni gelişen bir bölge olarak, fiyat avantajına sahip olduğunu ve yatırımcısına gelecekte kazandıracağını vurgulayarak, “Bölgedeki konut ve ofis projeleri yatırım potansiyeli açısından, bugünkü fiyatlar dikkate alındığında gelecekte kazandıracak. Yurtiçi yatırımcıların yanı sıra, Basın Ekspres bölgesi yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor” dedi.

Servotel Corporation İcra Kurulu Üyesi Melda Bayraktaroğlu: ‘Güneşli stratejik bir merkez olarak gelişiyor”

Güneşli’nin E-5, TEM, sahil yolu kesişme noktasında yer almasının yanı sıra 3. Köprü ve 3 Havaalanı bağlantısı, Atatürk Havaalanı’na komşu konumuyla özel bir bölge olduğuna işaret eden Servotel Corporation İcra Kurulu Üyesi Melda Bayraktaroğlu, yakın zamanda hizmete girecek 4 metro hattıyla Güneşli’nin deniz, hava, kara ve raylı ulaşım imkanlarına sahip stratejik bir merkez olacağını vurguladı. Bayraktaroğlu, 15 milyonluk İstanbul’un, içinden 4-5 şehir çıkabilecek mega bir kent olduğuna işaret ederek, İstanbul’da ulaşım zorlukları dikkate alındığında, zaman değer kazanıyor. Ticari hayatın yoğunlaştığı bölgelerde ikametler artmaya başlıyor ve buna paralel olarak da sosyal yaşamı destekleyen unsurlarda kendiliğinden gelişiyor. Yatırım değeri artıyor ve yeni ulaşım yatırımları ile birlikte kamu ve özel sektör yatırımları da yoğunlaşıyor. Her bölge kendi içinde sosyal ve iş yaşamını örgütlüyor. Güneşli'de nitelikli ofis ve konut projelerinin eş zamanlı geliştiği bir bölge olarak öne çıkıyor. Bu durum aynı bölgede yaşama, çalışma imkanı ve avantajı sunuyor. Bakırköy, Ataköy, Bağcılar, Yeşilköy, Florya, Bahçelievler gibi ilçelere komşu olan Güneşli, bölgesel bir iş, ofis merkezi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Güneşli’de bölgenin tek A Plus ofis projesi olarak yükselen Balance Güneşli’de olduğu gibi farklı büyüklüklerde ofis çeşitliliği bulunduğuna ve her türlü ofis ihtiyacına cevap verilebildiğine değinen Bayraktaroğlu, bölgenin, sağladığı ulaşım avantajı ve havalimanlarına olan yakınlığından dolayı gerek Anadolu’lu iş adamları gerekse İstanbul'lu yatırımcılar tarafından tercih edildiğinin altını çizdi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya: “Metro yatırımlarıyla hareketlilik artacak”

Basın Ekspres Yolu ve çevresinin son 10 yıldır gayrimenkul yatırımları açısından hareketli bir süreç yaşadığına değinen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bu hareketliliğin en önemli nedenlerinden birinin bölgenin Atatürk Havaalanı’na yakın konumu olduğunu söyledi. Havaalanı çevresinde artan nüfusun konut yatırımlarını tetiklediğine işaret eden Makbule Yönel Maya, ofis yatırımları alanında da bölgede ciddi bir gelişme yaşandığına işaret etti. Maya, İstanbul’da ofis alanı olarak Levent – Maslak hattının varolduğunu, bu bölgeye alternatif olarak Avrupa Yakası’nda Basın Ekspres aksının gelişme gösterdiğine vurgu yaptı. Makbule Yönel Maya, bölgenin geçmişte depo ve sanayi alanı olarak kullanılmasından dolayı büyük arsa üretmenin mümkün olduğunu belirterek, bunun büyük ölçekli, konsept proje geliştirme açısından imkan sağladığını ifade etti.

Bölgenin ulaşım avantajlarına ek olarak metro ve benzeri toplu ulaşım yatırımlarının ofis projelerine erişimi kolaylaştıracağını söyleyen Makbule Yönel Maya, bölgeyi mevcut ofislerini büyütmek, yenilemek isteyen işletmeler için tercih edilen bir bölge olarak gördüklerini dile getirdi.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı: ‘Atatürk Havalimanı bölgenin kaderini belirleyecek’

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgenin avantaj ve dezavantajlarını şöyle sıraladı: “Atatürk Havaalanı bölgeye enerji getiren en önemli etken. 2016 ve 2019’da bölgeye birkaç metro hattının ulaştırılması bekleniyor. Henüz güzergayı belli olmamakla birlikte bir havaray projesi söz konusu. Bölge İdare Mahkemesi bölgeye taşınacak. Bu durum bölgenin ofis yatırımları açısından gelişimini de sağlayacaktır.”

Atatürk Havalimanı’nın taşınması halinde bu alanın nasıl kullanılacağının bölgenin kaderini önemli ölçüde etkileyeceğine değinen Cansel Turgut Yazıcı, bu 10 milyon metrekarelik alanın geliştirilmesi halinde bunun bölgede bir sinerji oluşturabileceğini vurguladı. Cansel Turgut Yazıcı, bölgenin 3. Havaalanı’na ulaşımının olmasının da avantajlar arasında bulunduğunu kaydetti.

Bölgede yaklaşık 50 bin metrekarelik ofis stoku bulunduğuna işaret eden Cansel Cansel Turgut Yazıcı, A sınıfı ofislerde kira bedellerinin metrekaresinin 12-13 dolar, B sınıfı ofislerde ise 8-10 dolar bandında olduğunu kaydetti. Yazıcı, bölgede ofis satış metrekare fiyatlarınının ise 5 bin TL ile 7 bin 500 TL aralığında olduğunu kaydetti.

Bölgede 50 markalı konut projesinde yaklaşık 15 bin konut stoku yer aldığı bilgisini veren Cansel Turgut Yazıcı, kullanım dağılımına bakıldığında 1+1 dairelerin yüzde 35, 2+1’lerin yüzde 32, 3+1’lerin ise yüzde 28 şeklinde olduğuna dikkat çekti. Cansel Turgut Yazıcı bölgeyi ağırlıklı olarak, bekar, çocuksuz aileler ve çalışan kesimin tercih ettiğini ifade ederek, konut fiyatlarının da metrekare olarak 4 bin bin ila 8 bin TL aralığında gerçekleştiği bilgisini verdi.

Bölgedeki otel yatırımlarına da değinen Yazıcı, “Bölgede 2 bin 70 oda, 6 bin yatak stoku bulunuyor. 2016, 2017’de bunun 2 katına çıkması bekleniyor” dedi.