İstanbul'a yeni projeler geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni projeler arasında 19 havaray, teleferik, yeni metro hatları ve 100 bin araçlık yeni otopark planları olduğunu açıkladı

İstanbul'a yeni projeler geliyor

17 Şubat 2014 / emlakwebtv
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısında Kadir Topbaş’ın açıkladığı 19 adet havaray, teleferik, yeni metro hattı ile 100 bin araçlık yeni otopark planlarını onayladı.

Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, yeni projeler nazım imar planlarına işlendi. Kararlar meclis üyelerinin oy çokluğuyla alındı. Planlara işlenen yeni metro hatları; İTÜ-İstinye metro bağlantısı, Dudullu-Ataşehir-Bostancı metro hattı, Ayazağa Köyü-İTÜ metro hattı, Kirazlı-Halkalı metro hattı, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattı, Avcılar İstanbul Üniversitesi-Sahil füniküleri olurken havaray projeleri ise şöyle sıralanıyor: Üsküdar Libadiye Caddesi havaray hattı, Kartal Sahil-D 100 havaray hattı, Kadıköy-Maltepe-Kartal havaray hattı, Maltepe-Başıbüyük havaray hattı, Kasımpaşa- Okmeydanı-Mecidiyeköy havaray hattı, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray hattı. Planlara işlenen teleferik hatları ise Mecidiyeköy Zincirlikuyu-Altunizade Çamlıca teleferik hattı, Eyüp-Piyerloti-Miniatürk teleferik hattı, Miniatürk-Alibeyköy-Vialand teleferik hattı, Kartal D 100 – Yakacık-Aydos teleferik hattı, Büyükada Ayayorgi - Büyükada Meydan teleferik hattı olarak belirlendi. 100 bin araç kapasiteli otoparklar da planlara işlendi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, toplantıda Kadir Topbaş’ın açıkladığı ve İstanbul’un otopark sorununu çözecek 100 bin araç kapasiteli yeni otoparklar da imar planlarına işledi.

Avrupa ve Anadolu yakasındaki otoparklar
Meclis üyelerinin oy çokluğuyla alınan karar doğrultusunda otoparklar Avrupa yakasında Arnavutköy, Bağcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Beşiktaş, Güngören, Fatih, Şişli ve Zeytinburnu’nda, Anadolu yakasında ise Ataşehir, Kadıköy, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Tuzla’da inşa edilecek.

Kabul edilen raporda söz konusu otopark projelerinin kamu yararı taşıdığına dikkat çekilerek, yer altı otoparklarının üstünün meydan, yeşil alan, çocuk parkı ya da spor alanı olarak düzenleneceği belirtildi. Raporda, uygulama aşamasında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerinin alınacağı da kaydedildi.

Proje Bilgisi: Yeni Proje